Od dziś rząd ma w ręku bat na oszustów podatkowych w branży paliwowej. 1 sierpnia wchodzą w życie przepisy tzw. pakietu paliwowego. Pojawiają się też kolejne projekty zaostrzające kary za wyłudzenia VAT. Eksperci podatkowi wskazują, że w nowych regulacjach są luki.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że przepisy pakietu pozwolą pozyskać do budżetu 2,5 mld zł rocznie. Przewidują one, że przywóz paliwa z krajów UE będzie oznaczał konieczność zapłaty VAT w ciągu pięciu dni. Dotychczas od takiego zakupu też należał się podatek, ale najczęściej był on tylko zapisem księgowym, do późniejszego rozliczenia. Taki system miał ułatwić handel wewnątrz Unii, ale zaczęli go masowo nadużywać oszuści, którzy podatku nie rozliczają. Zdaniem rządu dziś ta furtka do oszustw znika. Prawnicy i doradcy podatkowi uważają jednak, że nowe przepisy nie eliminują wszystkich wyłudzeń.

– Pakiet paliwowy to zestaw dobrych rozwiązań, ale jest w nim co najmniej kilka niedoskonałości, które mogą wykorzystać oszuści – uważa Krzysztof Rutkowski, radca prawny z kancelarii KDCP.

Prawdopodobnie część oszustów przerzuci się na import spoza UE – np. z Rosji. Wystarczy sprowadzić paliwa za 40 mln zł (co dla zorganizowanych grup przestępczych nie jest wielką kwotą) i skorzystać z systemu odroczonej płatności VAT przy imporcie. A następnie uruchomić w kraju tzw. karuzelę podatkową, pozwalającą w efekcie nie zapłacić VAT.

Innym sposobem omijania prawa może się okazać przywóz paliwa „na własne potrzeby", a następnie jego szybka odsprzedaż i likwidacja firmy. Oczywiście bez rozliczenia ze skarbówką.

Nowe przepisy mają też zapobiegać sztucznemu zaniżaniu cen paliw, a tym samym obniżaniu podstawy naliczania VAT. Minister finansów ma ogłaszać wysokość podstawy według średnich cen rynkowych.

Zdaniem Wojciecha Kotali, doradcy podatkowego, przepis o „ministerialnej" cenie jest niejednoznaczny. – Nie jest jasne, czy stosowanie ceny według MF jest obowiązkiem czy tylko opcją – zauważa ekspert.

Oprócz tzw. pakietu paliwowego jest już gotowy tzw. pakiet energetyczny. To kolejny zestaw środków przeciw oszustwom – m.in. w handlu gazem LPG. Wejdzie w życie we wrześniu.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało już projekt zaostrzający kary dla oszustów VAT. Ma zacząć obowiązywać jesienią. Wyłudzenie powyżej 1 mln zł ma być traktowane jak zbrodnia (czyli karane co najmniej trzema latami pozbawienia wolności). Tym, którzy wyłudzą więcej niż 5 mln zł, grozić będzie nawet 25 lat, a wystawiającym lewe faktury – do ośmiu lat.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

– To przesada, bo za fałszywe faktury będzie groziła taka kara jak za morderstwo – mówi Dariusz Malinowski, doradca podatkowy z KPMG.

– Przydałaby się raczej poprawa skuteczności kontroli dokonywanych przez służbę celną, bo nie wykorzystuje ona wszystkich możliwości, jakimi dysponuje – dodaje Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy.