Fakturę dostaniemy tylko wtedy, gdy na paragonie jest nasz NIP. Ta zmiana, proponowana przez Ministerstwo Finansów, ma zapobiec kupowaniu cudzych kosztów przez nieuczciwe firmy.

– Chodzi o rozliczanie paragonów wystawianych konsumentom, którzy ich nie zabierają – tłumaczy Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów. – Nieuczciwy przedsiębiorca kupuje je za kilka procent ich wartości od sprzedawcy albo innej osoby, która je zbiera. Potem wymienia na faktury, odlicza sobie z nich VAT, a kwotę netto zalicza do kosztów w PIT/CIT.

Wojciech Śliż dodaje, że takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza na stacjach paliwowych i w supermarketach budowlanych. Do wymiany paragonów wykorzystywane są też fakturomaty.

NIP wykluczy przekręt

Jak ukrócić ten proceder? – Chcemy, aby przedsiębiorca mógł wymienić paragon na fakturę tylko wtedy, gdy jest na nim jego NIP – mówi Wojciech Śliż. – Chodzi o powiązanie transakcji z nabywcą.

– To celna i słuszna propozycja – mówi Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego. – Sprzedawcy, którzy posiadają kasy dające możliwość drukowania paragonu z NIP nabywcy, nie będą mieli z tą zmianą problemów. Ci, którzy nie mają takiej możliwości, będą musieli wymienić kasy albo po prostu od razu wystawiać przedsiębiorcom faktury. Trzeba więc będzie zorganizować system wystawiania faktur w miejscu sprzedaży, z czym mogą być pewne problemy, zarówno personalne, jak i techniczne – zastrzega Janusz Menkina.

Stara kasa do wymiany

Piotr Ślęzak, dyrektor w firmie Posnet produkującej kasy rejestrujące, przypomina, że zgodnie z obowiązującymi od czterech lat przepisami nowe kasy fiskalne muszą mieć możliwość wpisywania NIP na paragonie. Ewentualna wymiana sprzętu czeka więc jedynie przedsiębiorców mających starsze kasy. Jeśli tego nie zrobią, klient zainteresowany rozliczeniem wydatku w firmie od razu dostanie fakturę.

– Taka zmiana zasad dokumentowania sprzedaży powinna znacznie ograniczyć nadużycia – podsumowuje Piotr Ślęzak.

Przepis dotyczący wymiany paragonów znajduje się w nowelizacji wprowadzającej kasy online. Ministerstwo Finansów planuje, że wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2018 r.

etap legislacyjny: uzgodnienia i konsultacje

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Opinia

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP

Ministerstwo Finansów chce zlikwidować nielegalną wymianę paragonów. I słusznie. Lepszym rozwiązaniem byłoby jednak uzależnienie prawa do wymiany paragonu na fakturę od dokonania płatności za zakupy z firmowego rachunku bankowego podmiotu, który żąda jej wystawienia. To będzie skuteczniejsze niż obowiązek podawania NIP. Innym rozwiązaniem mogłaby być całkowita rezygnacja z możliwości wymiany paragonów. Moim zdaniem kupujący od razu powinien zgłaszać, czy potrzebuje faktury czy też nie. Natomiast decyzję o jej rozliczeniu może podjąć później – do czasu złożenia deklaracji za dany okres.