Stosowanie ulgi dla klasy średniej to duże ryzyko, podobnie jak korzystanie z ulgi dla rodzin 4+. Płacenie niższego podatku przez kilka miesięcy może się bowiem odbić mocną czkawką, gdy z rocznego zeznania wyjdzie, że ulgi się nie należały i trzeba zwrócić fiskusowi niebanalną sumę kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. A żeby je stracić, nie trzeba się zanadto „wysilać". Wystarczy zarobić o kilka złotych więcej w roku czy pozwolić dziecku podjąć wakacyjną pracę.

Zabrakło wyobraźni i przewidywania skutków Polskiego Ładu w konkretnych sytuacjach życiowych. Bo zabrakło konsultacji i słuchania ekspertów. To zaś w przypadku wprowadzania zmian w systemie podatkowym może wywołać – i wywołało – katastroficzne skutki. Nawet urzędnicy skarbowi bezradnie rozkładają ręce, bo nie wiedzą, co radzić podatnikom. Przewidzenie, kto i ile zyska czy straci na Polskim Ładzie, to działanie jak we mgle. A rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia br. tylko spotęgowało obawy o prawidłowe rachunki.

Próbę uporządkowania tego chaosu podjęli specjaliści firmy doradczej ALTO. Zapraszamy do lektury zawierającej cenne podpowiedzi dla pracowników, rodziców oraz przedsiębiorców.

Czytaj więcej

Polski Ład PiS: „bogacze” na etacie zarobią mniej. Kto jest "bogaczem"?

Czytaj więcej

Polski Ład PiS: samozatrudnieni dostaną po kieszeni

Czytaj więcej

Polski Ład: kto ile zyska lub straci "na rękę"

Czytaj więcej

Polski Ład: Presja na wzrost wynagrodzeń może być mało skuteczna

Czytaj więcej

Polski Ład: Optymalna forma opodatkowania biznesu ograniczy straty

Czytaj więcej

Ryczałt ewidencjonowany w 2022 roku – fakty i mity

Czytaj więcej

Polski Ład: Z liczeniem zaliczki od pensji mogą być problemy