Polski fiskus dostanie podatek od zarobków w RFN

Udostępnienie pomieszczeń przez zagranicznego zleceniodawcę w celu wykonania określonych czynności, wynikających z pojedynczego zlecenia, niemającego stałego charakteru, nie wystarcza dla przyjęcia stałego charakteru placówki.

Publikacja: 11.01.2022 13:54

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-niemiecka

Foto: shutterstock

Sprawa dotyczyła podatniczki, której fiskus zakwestionował rozliczenie PIT za 2015 r. Problemy kobiety miały związek z informacją jaką polska skarbówka dostała do niemieckiego odpowiednika. Wynikało z niej, że oprócz wykazanego dochodu podatniczka uzyskała na terenie Niemiec dochód z działalności, polegającej na opiece nad osobami starszymi i pomocy domowej.

W tej sytuacji podatniczka, która rozliczała się z mężem, złożyła korektę do pierwotnie złożonego zeznania wraz z informacją o wysokości dochodów z zagranicy (PIT Z/G). I oprócz wcześniej wskazanych dochodów z tytułu rent/emerytur, wskazała dochody osiągnięte za granicą. W korekcie wskazano, że podatniczka, mająca miejsce zamieszkania w Polsce, prowadziła na terenie Niemiec jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług opieki nad osobami starszymi w miejscu ich zamieszkania. W ramach tej działalności zawierała umowy z rodzinami osób starszych, bądź bezpośrednio z nimi. Ponadto współpracowała z pośrednikiem na terenie Niemiec, który zajmuje się poszukiwaniem klientów zainteresowanych usługami świadczonymi przez podatniczkę. Podatniczka wynajmowała w Niemczech biuro, w który zgłoszona była siedziba jej firmy, prowadzona była ewidencja i odbierana korespondencja.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Sądy i trybunały
Chaos po wyroku TK. Bez publikacji orzeczenia ustawy jednak niezagrożone
Sądy i trybunały
Bodnar chce dymisji członka nowej KRS. "Chaos w zarządzaniu sądem"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży