Skutki podatkowe przekazania stypendium dzieciom pracownaików

Pracodawca zapewniający swoim pracownikom dodatkowe, inne niż wynagrodzenie zasadnicze świadczenia, stoją często przed dylematem, czy w zawiązku z przekazywaniem tego typu świadczeń, powinien wypełnić jakieś obowiązki związane z występowaniem w roli płatnika podatku dochodowego.

Publikacja: 09.11.2021 13:17

Skutki podatkowe przekazania stypendium dzieciom pracownaików

Foto: Adobe Stock

Nie inaczej jest w przypadku przekazywania na rzecz dzieci pracowników stypendium za dobre wyniki w nauce. Warto zatem wiedzieć, że przekazane stypendium nie stanowi przychodu pracownika (w tym przychodu ze stosunku pracy), a powstały z tytułu otrzymania świadczenia przychód powinien być rozliczany indywidualnie przez dziecko.

Określając skutki podatkowe przekazania stypendium dzieciom pracowników warto na wstępie wskazać, że przepisy ustawy o PIT nie definiują pojęcia „stypendium". W związku z tym, dla ustalenia jego znaczenia należy posłużyć się wykładnią językową. Zgodnie z definicją zawartą w Wielkim Słowniku Języka Polskiego, termin „stypendium" oznacza „pieniądze przyznawane komuś przez państwo, instytucję lub osobę prywatną za wiedzę oraz szczególne umiejętności w jakiejś dziedzinie po to, aby umożliwić dalszą naukę lub prowadzenie badań".

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja