Podczas tegorocznych wakacji pracowałam w Belgii. Nie była to jednak umowa, lecz kolejne zlecenia. Czy rozliczając się w Polsce, będę mógł odliczyć diety za każdy dzień pracy za granicą?
Zgodnie z art. 21 pkt 20 ustawy o PIT diety może potrącać tylko ten, kto przebywa zagranicą i uzyskuje tam wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. W wypadku umów-zleceń można natomiast zastosować, przewidziane w ustawie o PIT, 20-proc. koszty uzyskania przychodu. Oznacza to, że de facto podatek będzie płacony od 80 proc. belgijskich zarobków.
W lipcu pracowałem w Austrii, gdzie zarobiłem 800 euro. Dotychczas nie rozliczyłem się z nich w Polsce, choć wiem, że miałem taki obowiązek. Czy będę musiał zapłacić od tego odsetki?
Dochód uzyskany w Austrii może pan pomniejszyć o diety liczone za każdy dzień pobytu zagranicą. Stawka diety na Austrię wynosi 45 euro dziennie. Ponieważ pracował pan tam tylko miesiąc, opłaci się wybrać metodę, zgodnie z którą odejmuje się pełną wysokość, ale maksymalnie za 30 dni w roku, niezależnie od okresu pracy za granicą. W pańskim wypadku kwota odliczenia wyniesie 1350 euro. Oznacza to, że w ogóle nie będzie pan miał w Polsce dochodu do opodatkowania. Nie może więc też być mowy o odsetkach.
Jestem studentką polskiej uczelni. Wzięłam urlop dziekański i wyjechałam do Austrii, gdzie łącznie pracowałam 160 dni. Była to praca sezonowa. W kraju nie miałam żadnych innych dochodów. Czy powinnam rozliczyć się w Polsce i jaką kwotę diet mogę sobie odliczyć?