Dotyczy to również mieszkań spółdzielczych, których status został przekształcony z lokatorskiego na własnościowy, a także lokatorskich, do których prawo zostało przekształcone we własność.
Czytelnik jest członkiem spółdzielni od 18 lat. W styczniu tego roku zmienił prawo do mieszkania z lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe. Nie otrzymał aktu notarialnego, tylko umowę o przekształcenie. W tym roku chce sprzedać to mieszkanie i kupić nowe, mniejsze. Pyta, czy będzie musiał zapłacić podatek od różnicy między kwotą uzyskaną za sprzedaży starego mieszkania a tą, którą wydał na kupno nowego
. Różnica będzie wynosiła ok. 30 tys. zł. Przeczytał w jednej z gazet, że od stycznia 2007 r. weszły w życie nowe przepisy w tej sprawie, według których, aby nie płacić podatku od sprzedaży, trzeba być zameldowanym w tym lokalu przez 12 miesięcy, i że dotyczy to sytuacji, gdy nabyło się mieszkanie na podstawie aktu notarialnego, a on go nie ma.
Jeśli do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania w prawo własnościowe doszło po 1 stycznia tego roku, to dla uwolnienia się od podatku wystarczy 12-miesięczne zameldowanie w tym mieszkaniu na pobyt stały przed datą zbycia (art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Powstała kontrowersja, czy do tego okresu zalicza się także czas sprzed nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czy tylko po przekształceniu.