[b]Chcąc uniknąć formalności związanych z występowaniem do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po mojej mamie, zdecydowałyśmy się na inną możliwość. Mama przekazała mi w darowiźnie mieszkanie własnościowe. Wszystko załatwiałyśmy u notariusza, gdzie został sporządzony akt notarialny. Skorzystałam przy tym ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, ponieważ jestem najbliższą rodziną (tzw. I grupa podatkowa). Notariusz poinformował mnie też, że nie muszę powiadamiać urzędu skarbowego o tej darowiźnie, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego, bo on to zrobi.
Nie wiem jednak, czy cenę mieszkania wykazaną w akcie notarialnym muszę uwzględnić w zeznaniu rocznym za ten rok. To znaczy, czy muszę to doliczyć do uzyskanego dochodu?[/b]
[i][b]Odpowiada Ireneusz Krawczyk, partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy:[/b][/i]
[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174085]Ustawa o podatku od spadków i darowizn[/link] (DzU z 2004 r., nr 142, poz. 1514) przewiduje zwolnienie od tego podatku dla najbliższej rodziny. Zgodnie z jej art. 4a dotyczy to małżonka, zstępnych (czyli dzieci i wnuków), wstępnych (ojca i dziadka), a także pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Ci wszyscy, którzy mieszczą się w tej grupie uprawnionych – a z pytania wynika, że również pani jako córka – mogą nabyć własność rzeczy lub praw majątkowych bez konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn.
Żeby się tak jednak stało, musi być spełniony jeden warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 1 tej ustawy. [b]Trzeba powiadomić o darowiźnie naczelnika urzędu skarbowego[/b], i to w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego – a w przypadku nabycia w drodze darowizny będzie to chwila złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Nawiasem mówiąc, jest on konieczny, aby przeniesienie własności nieruchomości było skuteczne od strony prawnej.