1 stycznia 2009 r. wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki którym więcej rodzin odliczy ulgę rodzinną. Dotychczas prawo do niej przysługiwało osobom, które w danym roku podatkowym wychowywały własne lub przysposobione dzieci. Teraz odliczą ją również opiekunowie prawni i rodzice zastępczy.
– To chyba najważniejsza zmiana dotycząca tej ulgi. [b]Preferencja będzie bardziej efektywna i otrzymają ją wszystkie osoby będące w podobnej sytuacji faktycznej[/b] – powiedział „Rz” Maciej Guzek, doradca podatkowy, TPA Horwath.
W rozliczeniu za 2009 r. będzie można odliczyć od podatku 1112,04 zł na każde dziecko. Ulga dotyczy łącznie obojga rodziców.
[srodtytul]Różne terminy[/srodtytul]
Już wcześniej – [b]w rozliczeniu za 2008 r. – ulgą zostanie objętych więcej dzieci[/b]. Tak jak dotychczas, prawo do odliczenia będą mieli rodzice dzieci niepełnoletnich, studentów do 25. roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Ponadto ulga obejmie dzieci bez względu na wiek pobierające nie tylko zasiek pielęgnacyjny, ale także dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Skorzystają z niej też rodzice, których dzieci są studentami zagranicznych uczelni. Dotychczas obejmowała tylko dzieci studiujące w Polsce.