Akcje charytatywne, pomaganie innym, krzewienie szczytnych idei – to chleb powszedni organizacji pożytku publicznego. Po 1 września będą musiały się jednak bardziej skoncentrować na obowiązkach księgowych.
Wchodzi bowiem w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=341717]nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2010 r. nr 28, poz. 146)[/link] uniemożliwiająca zbieranie pieniędzy z 1 proc. podatku tym fundacjom i stowarzyszeniom, które nie przekazały do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej sprawozdań: finansowego i merytorycznego z działalności. Podmioty, które zlekceważą ten obowiązek, nie znajdą się w ministerialnym wykazie organizacji, na które można przekazywać część swojego podatku.
[srodtytul]Księgujemy na bieżąco[/srodtytul]
Czy to rewolucja w rozliczeniach sektora pożytku publicznego? Sankcja jest nowa, ale sprawozdania muszą składać nie od dziś.
– Organizacje pożytku publicznego powinny być przyzwyczajone do tego, że na bieżąco ewidencjonują wszystkie zdarzenia – mówi Józef Król, biegły rewident z Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. – Największe z nich, prowadzące działalność gospodarczą, muszą księgować koszty i przychody tak jak każda firma. Do końca marca następnego roku organizacje sporządzają sprawozdanie finansowe, do końca czerwca powinno być zatwierdzone, potem trzeba je przekazać do Krajowego Rejestru Sądowego. Uproszczoną wersję sprawozdania mogą przygotować jedynie mniejsze podmioty, nieprzekraczające określonych w ustawie o rachunkowości limitów.