[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 15 września 2010 r. (nr IPPB2/415-563/10-4/AS).[/b]

Z pytaniem zwróciła się osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Wyjaśniała, że w celu ochrony siły nabywczej oszczędności kilka razy w roku kupuje i sprzedaje waluty obce. Transakcji dokonuje przez konto w polskim banku.

Wnioskodawca zapytał, czy transakcje te są opodatkowane. Jego zdaniem – nie. Dochód lub strata mają bowiem charakter różnic kursowych. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]Ustawa o PIT[/link] posługuje się tym pojęciem tylko w kontekście dochodów z działalności gospodarczej. Tymczasem uzyskiwane przez wnioskodawcę kwoty nie są taką działalnością (nie ma ona charakteru ciągłego). Nie są to także przychody z innych źródeł. To dlatego, że w przykładowym ich wyliczeniu wskazane są przychody o zupełnie innym charakterze, a orzecznictwo potwierdza, że kategoria ta nie ma charakteru nieograniczonego.

Izba nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem są to przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Podkreśliła, że ich definicja ma charakter otwarty. Nie ma więc przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również kwoty inne niż wymienione wprost w tym przepisie. O przychodzie z innych źródeł można bowiem mówić w każdej sytuacji, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Decyduje więc fakt, że nastąpiło przysporzenie majątkowe.