Jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia (art. 22g ust. 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]; dalej updof). Jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, wartość początkową ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego, powołanego przez podatnika (art. 22g ust. 9 updof). Zupełnie nieatrakcyjna wydaje się tzw. stawka ustawowa, zgodnie z którą podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości.
[b]2. Modernizować - ulepszać[/b]
Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3 500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Ulepszenie nie tylko zwiększa podstawę odpisów amortyzacyjnych, ale (w sytuacji, gdy nakłady na ulepszenie przekraczają 30% wartości początkowej) również przyśpiesza amortyzację lokalu lub budynku do 10% rocznie. Tu zemści się na fiskusie brak aktualizacji wartości początkowej. Dla budynków lub lokali nabytych przed wielu laty nawet mały koszt modernizacji z łatwością przekroczy 30% wartości początkowej. Wówczas całą wartość wraz z amortyzacją odpiszemy od kosztów w ciągu zaledwie 10 lat.
[b] 3. Remontować [/b]
Nakłady o charakterze odtworzeniowym, nawet o znacznej wartości, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w roku ich poniesienia. W mojej ocenie są to nie tylko malowanie, tapetowanie czy cyklinowanie podłóg, ale również np. również wymiana instalacji wodnej. Jest to pogląd mogący wywoływać kontrowersje lecz mimo relatywnie wysokiego kosztu wymiana skorodowanych rur instalacji wodnej na nowe jest jedynie naprawą i nie podnosi wartości użytkowej. Dla odmiany montaż rolet można uznać za ulepszenie.
[b]4. Po zamortyzowaniu budynku - stosować ryczałt [/b]