Rozliczenia online są coraz popularniejsze

Podatnicy przesłali już 237 tys. zeznań przez Internet. Najwięcej – osoby do 40. roku życia z dużych miast. Łatwiej teraz złożyć rozliczenie z małżonkiem i korektę

Publikacja: 12.03.2011 04:00

Rozliczenia online są coraz popularniejsze

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

 

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że rozliczenie przez Internet bez użycia tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zeznanie online można złożyć już po raz trzeci, ale w tym roku udostępniono aż dziewięć druków. Efekty są widoczne. Do urzędów skarbowych trafiło już 237 tys. e-pitów, w tym 211 tys. PIT-37 (m.in. dochody z pracy). A to dopiero początek, bo termin składania zeznań za 2010 r. upływa 2 maja. Dla porównania w całym ubiegłym roku było 320 tys. e-pitów.

– Zachęcamy wszystkich do rozliczenia drogą elektroniczną, gdyż jest to łatwe, bezpieczne i pozwala na dokonanie wszystkich formalności bez wychodzenia z domu. Dotychczasowe dane pokazują, że do końca terminu składania zeznań może ich być o wiele więcej niż w ubiegłym roku – mówi Maria Hiż z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Mariusz Ferenc, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, podkreśla, że rozliczenie online jest obecnie łatwiejsze. Po raz pierwszy można przesłać przez Internet wspólne zeznanie z małżonkiem, bez konieczności składania przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa na papierowym druku UPL-1. Można też złożyć online korektę deklaracji. Poprzednio trzeba było zrobić to w formie tradycyjnej lub użyć podpisu kwalifikowanego.

12,6 tys. zeznań PIT-28 za 2010 r. przesłano bez e-podpisu

– Wprowadzenie tych ułatwień, a także udostępnienie przez MF większej liczby formularzy wpływa na popularność tej formy rozliczeń. Szkoda, że nadal nie można złożyć przez Internet zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3, w którym informujemy urząd np. o zmianie adresu czy numeru dowodu osobistego – mówi Mariusz Ferenc.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że najwięcej e-deklaracji złożyli mieszkańcy Warszawy (niemal 5 proc.) i Krakowa (prawie 3 proc.).

Z tego rozwiązania korzystało najwięcej osób od 31. do 40. roku życia (30 proc. zeznań) oraz od 21. do 30. (22 proc.).

– Możliwość złożenia PIT-36 i PIT-36L w formie elektronicznej to również duże ułatwienie dla przedsiębiorców – uważa Emilia Amielanczyk, ekspert Pracodawców RP. Według danych resortu dotychczas złożyli oni 16 tys. zeznań PIT-36 (działalność gospodarcza) i 2,5 tys. PIT-36L (działalność rozliczana według stawki liniowej).

 

Zobacz tematy:

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem