Pogotowie podatkowe 2010: Jak złożyć zeznanie przez Internet

Drogą elektroniczną można rozliczyć zarówno dochód z pracy czy działalności gospodarczej, jak i ze sprzedaży mieszkania, a nawet inwestycji giełdowych

Publikacja: 29.03.2011 04:43

Pogotowie podatkowe 2010: Jak złożyć zeznanie przez Internet

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska Monika Zielska

Podatnicy już po raz czwarty mogą złożyć zeznanie przez Internet. Z roku na rok możliwości jest coraz więcej: w rozliczeniu 2007 r. online można było przesłać tylko PIT-37. W tym roku Ministerstwo Finansów udostępniło dziewięć druków formularzy podatkowych (w tym cztery nowe).

Wiele możliwości

Zainteresowani mogą wykazać tą drogą zarobki uzyskane od pracodawcy (PIT-37), działalność gospodarczą opodatkowaną zarówno według stawek 18 proc. oraz 32 proc. (PIT-36), jak i liniowo (PIT-36L), inwestycje giełdowe (PIT-38), a także dochód ze sprzedaży nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r. (PIT-39). W tym roku mają czas do 2 maja.

W tym roku po raz pierwszy można też było złożyć online PIT-28, na którym wykazuje się przychody opodatkowane ryczałtem, w tym rozliczenie najmu prywatnego. Termin składania tego zeznania upłynął już 31 stycznia. Inne nowości to wniosek o zastosowanie karty podatkowej (PIT-16) oraz deklaracja (PIT-16A) składana przez kartowiczów i PIT-19A, składany przez osoby duchowne.

Ułatwienie polega na tym, że wszystkie te druki można przesłać do urzędu skarbowego przez Internet, nawet nie posiadając bezpiecznego podpisu elektronicznego. Jako zabezpieczenie tej operacji służą tzw. dane autoryzacyjne podatnika. System wymaga, by podać imię i nazwisko, datę urodzenia, numery NIP i PESEL oraz kwotę przychodu z zeznania rocznego za 2009 r. Ten, kto nie rozliczał się za poprzedni rok lub nie miał przychodów, wpisuje „0" (zero).

Rozliczenie przez Internet nie powinno sprawić kłopotów. Wystarczy mieć dostęp do sieci oraz zainstalowany program Adobe Reader w wersji 8.1.4 lub nowszej (można go pobrać na stronie http://get.adobe.com/reader/). Zainteresowani powinni wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i z zakładki „Do pobrania" pobrać aplikację desktopową e-Deklaracje. Inna możliwość to pobranie właściwego druk z zakładki „Formularze".

Pomocny program

Następny krok to wypełnienie zeznania, które wygląda tak samo, jak druk dostępny w formie papierowej, ale podatnik uzyskuje pomoc systemu. Program automatycznie dokonuje obliczeń na wprowadzonych danych, co pozwala uniknąć błędów rachunkowych. Co więcej, obowiązkowe pola zostały oznaczone ramką i dodatkowo opisane. Ponadto system sprawdza, czy podatnik nie dokonał odliczeń ponad przysługujące mu limity, np. w uldze na Internet nie można odjąć od dochodu więcej niż 760 zł.

Na koniec należy wpisać dane autoryzacyjne i wysłać zeznanie. Podatnik otrzyma numer referencyjny dokumentu, który będzie potrzebny przy pobieraniu urzędowego poświadczenia odbioru (UPO). Urzędowe poświadczenie odbioru stanowi dowód i potwierdza termin złożenia zeznania podatkowego.

OPINIA

Wiesława Dróżdż, rzecznik Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów

Dane zebrane przez MF pokazują, że coraz więcej podatników rozlicza się przez Internet. W tym roku padnie zapewne kolejny rekord. Wiele osób przekonało się już, że jest to stosunkowo proste i pozwala zaoszczędzić czas. Łatwiej jest też rozliczyć się z małżonkiem, złożyć korektę i przekazać 1 proc. podatku, gdyż nie trzeba już podawać nazwy wybranej organizacji pożytku publicznego. Zeznanie warto złożyć wcześniej, szczególnie jeśli wynika z niego podatek do zwrotu, gdyż szybciej otrzymamy pieniądze. Z kolei przekroczenie terminu oznacza m.in. brak prawa do rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.

W POGOTOWIU PODATKOWYM czytaj też:

 

Podatnicy już po raz czwarty mogą złożyć zeznanie przez Internet. Z roku na rok możliwości jest coraz więcej: w rozliczeniu 2007 r. online można było przesłać tylko PIT-37. W tym roku Ministerstwo Finansów udostępniło dziewięć druków formularzy podatkowych (w tym cztery nowe).

Wiele możliwości

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem