Nie odliczymy wsparcia dla partii politycznych

Darczyńca może pomniejszyć dochód o wpłaty przekazane organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego

Publikacja: 11.10.2011 04:40

Nie odliczymy wsparcia dla partii politycznych

Foto: www.sxc.hu

Nie skorzystamy z odliczenia, jeśli wesprzemy finansowo partię polityczną.

Przypomnijmy, że osoby fizyczne mogą odliczyć darowizny do wysokości 6 proc. swojego dochodu. Dzięki temu zapłacą niższy podatek. Aby skorzystać z ulgi, muszą być jednak spełnione określone warunki. Przede wszystkim darowizna musi być przeznaczona na cele wskazane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Są to m.in. działania charytatywne, pomoc społeczna, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, ochrona zwierząt, podtrzymywanie tradycji narodowej, ochrona i promocja zdrowia, przeciwdziałanie patologiom społecznym, wypoczynek dzieci i młodzieży. Obdarowanym musi być organizacja pozarządowa, która nie należy do sektora finansów publicznych oraz nie działa w celu osiągnięcia zysku.

Jakie to organizacje? Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie są to osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona m.in. także przez osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie ustawy o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych (oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników).

Przepisów o działalności pożytku publicznego nie stosuje się natomiast do partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych i fundacji utworzonych przez partie polityczne. Tak więc darowizny przekazywane tym podmiotom nie mogą być odliczone od dochodu.

Możemy za to skorzystać z ulgi na darowizny dla organizacji działających w innych państwach Unii Europejskiej. Ale tu też są warunki do spełnienia, np. darczyńca musi mieć oświadczenie obdarowanego, że w dniu przekazania ofiary spełniał te same przesłanki co polskie organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem