- Zamierzam zawrzeć z kolegą umowę sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej. Cena, za którą je sprzedam, będzie w znaczny sposób odbiegać od ich wartości rynkowej (będzie niższa). Czy takie ukształtowanie ceny w planowanej transakcji wiąże się z jakimś ryzykiem podatkowym?
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej. Wartość takiego przychodu powinna odpowiadać zasadniczo cenie rynkowej nabywanych udziałów (art. 17 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 19 ustawy o PIT).
Jeżeli wartość wyrażona w cenie wskazanej w umowie sprzedaży udziałów znacznie odbiega od ich wartości rynkowej, przychód z tytułu zbycia udziałów może zostać określony przez organy podatkowe w wysokości wartości rynkowej. Wartość rynkową określają one na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Organy podatkowe mogą wezwać strony umowy sprzedaży do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.
W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33 proc. od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.