Tak wynika z dwóch interpretacji indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 2 grudnia 2011 (IPTPB2/415-538/11-2/ASZ i IPTPB2/415-538/11-3/ASZ)
Sytuacja między małżonkami X była nietypowa już choćby z tego powodu, że mieli rozdzielność majątkową. Gdy pan X zażądał rozwodu, żona postanowiła zabezpieczyć swoje interesy majątkowe. W tym celu w sierpniu 2006 zawarła z mężem notarialną umowę, w której zobowiązał się on wypłacać żonie comiesięczną rentę, od 1 września 2006 r. począwszy. Renta miała być nieodpłatna, ale obwarowana pewnym warunkiem: żona dostanie rentę, jeśli nie otrzyma należnych od męża alimentów ani innych świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny.
Niecały miesiąc później państwo X, jeszcze jako małżonkowie, zawarli sądową ugodę, w której pan X zobowiązał się do łożenia alimentów na potrzeby swojej rodziny, również od 1 września 2006 r. W połowie listopada 2007 r. małżonkowie zmienili pierwotną umowę o rencie: mąż miał ją wypłacać także po ustaniu małżeństwa i wygaśnięciu wszystkich obowiązków alimentacyjnych wobec małżonki i zstępnych. Następnego dnia państwo X się rozwiedli.
Pan X wywiązywał się z zawartych umów tj. do dnia rozwodu płacił alimenty z ugody sądowej, a po rozwodzie wypłacał żonie umówioną rentę. Pani X nabrała wątpliwości, czy od otrzymywanych od męża (a potem byłego męża) pieniędzy trzeba zapłacić podatek. Zapytała o to fiskusa. Jej zdaniem pieniądze od pana X są darowizną, która korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 i po spełnieniu warunku określonego w art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
W odpowiedzi fiskus podkreślił, że w dniu, w którym małżonkowie zawarli umowę o rencie tj. w 2006 r., nie podlegała ona opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn (dalej psd). Nieodpłatne renty zostały włączone do katalogu czynności podlegających temu podatkowi dopiero po nowelizacji ustawy o psd z 16 listopada 2006 r. Jednak przepis przejściowy noweli wyraźnie stanowi, że dopiero renty ustanowione po 1 stycznia 2007 r. podlegają opodatkowaniu psd. Tymczasem renta pani X była ustanowiona wcześniej.