Zgodnie z ustawą o PIT prawo do ulgi rodzinnej mają osoby, które wychowują dzieci do 18. roku życia oraz do ukończenia 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę, a ich roczne dochody nie przekroczyły 3089 zł. Do ulgi rodzinnej uprawniają też dzieci, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Dla tej grupy przepisy nie przewidują warunków związanych z wiekiem ani z dochodami dziecka.
Prawo do odpisu w takiej sytuacji potwierdza m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 lipca 2011 r. (nr ITPB2/415-434a/11/BK). Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z żoną utrzymuje niepełnosprawną 29-letnią córkę z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, wymagającą stałej opieki. Córka jest panną, otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny i rentę socjalną, ok. 6,7 tys. zł rocznie.
Dyrektor izby przypomniał, że zgodnie z ustawą o PIT rodzice mogą odliczyć ulgę na dorosłe niepełnosprawne dziecko, pod warunkiem jednak, że pozostaje ono na utrzymaniu podatników w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi natomiast, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, albo wobec osoby niepełnosprawnej. Na tej podstawie dyrektor izby uznał, że małżonkowie mogą skorzystać z preferencji.
Rodzice lub opiekunowie niepełnosprawnego dziecka muszą jednak uważać, jeśli zmienia ono stan cywilny. W takiej sytuacji tracą bowiem prawo do odpisu, nawet jeżeli nadal je utrzymują. Mówi o tym interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 17 sierpnia 2011 r. (nr IBPBII/1/415-524/11/MCZ). Z pytaniem zwrócił się mężczyzna sprawujący opiekę nad pełnoletnią córką z orzeczoną w 2009 r. niepełnosprawnością w znacznym stopniu. Córka mieszka z ojcem i pozostaje na jego utrzymaniu, mimo iż formalnie jest w związku małżeńskim (nie orzeczono o separacji ani o rozwodzie). Mąż kobiety żyje w nieformalnym związku z inną kobietą, nie płaci żonie także zasądzonych przez sąd alimentów.