W sierpniu 2007 r. rozpoczęła się rozbudowa i remont domu należącego do pani B. Zarówno plan rozbudowy, pozwolenie na rozbudowę, jak i faktury na zakupione materiały budowlane wystawione były na imię i nazwisko właścicielki. Inwestorka zmarła w listopadzie 2008 r., ale prace budowlane były kontynuowane przez jej córkę – jedyną spadkobierczynię. Na jej nazwisko były też wystawiane późniejsze faktury.
Pani B. nigdy nie zwracała się do fiskusa o zwrot części VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych. Po jej śmierci postanowiła to zrobić córka. Problem w tym, że zarówno w planie rozbudowy jak i pozwoleniu budowlanym nadal jako inwestorka widniała nieżyjąca inwestorka, gdyż prawo budowlane nie przewiduje dziedziczenia decyzji administracyjnych, jakimi były te dwa dokumenty. Tymczasem przepisy ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (dalej ustawa o zwrocie VAT) wymagają, by osoba starająca się o zwrot części VAT posiadała pozwolenie na budowę.
Spadkobierczyni postanowiła zapytać fiskusa, czy mimo to ma prawo do zwrotu. Jej zdaniem tak, gdyż wydatki związane z realizacją inwestycji nie są związane z inwestorem tylko z inwestycją i powinny być możliwe do uwzględnienia również przez spadkobiercę. Podatniczka powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2007 r., który potwierdzał jej stanowisko. W interpretacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu odmówił jej jednak prawa do zwrotu. Argumentował, że ani ustawa o zwrocie VAT, ani ordynacja podatkowa nie dają spadkobiercom prawa do ubiegania się o zwrot VAT z tytułu wydatków poniesionych przez spadkodawców.
Sprawa dotarła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, bo minister finansów złożył skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi uchylający interpretację Dyrektora Izby. NSA uznał jednak racje podatniczki i oddalił skargę (wyrok NSA z 20 września 2011 r., sygn. akt I FSK 1370/10). Skutek jest taki, że 28 lutego 2012 Dyrektor Izby Skarbowej zmuszony był wydać nową interpretację, uwzględniającą oba orzeczenia (interpretacja nr ILPB2/415-988/09/12-S/ES).
Tym razem dowodził, że w oparciu o art. 97 § 1 w zw. z art. 97 § 4 ordynacji podatkowej, spadkobierca przejmuje także majątkowe prawa spadkodawcy do zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych. Nie można przy tym ograniczać uprawnienia spadkodawcy do otrzymania kwoty zwrotu w sytuacji, gdy wniosek o zwrot został złożony przez spadkobiercę. Skoro spadkodawca spełniał warunki do otrzymania zwrotu VAT, a złożenie wniosku o zwrot było jedynie realizacją istniejącego uprawnienia, to prawo uzyskania zwrotu przechodzi na spadkobiercę niezależnie od tego, czy wniosek został złożony przez spadkodawcę, czy też uczyni to dopiero spadkobierca.