Pan Krzysztof ma wysokie dochody z umowy o pracę. Jego żona uzyskuje tylko przychody z najmu mieszkania, które opodatkowała ryczałtem. Nie wyklucza to wspólnego zeznania.
Miejsce zamieszkania
Co do zasady ze wspólnego rozliczenia mogą skorzystać osoby, które mieszkają w Polsce. Przywilej ten przysługuje jednak także tym, którzy mają nieograniczony obowiązek podatkowy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii. Muszą jednak spełnić pewne warunki.
Przysługują ulgi
Jak obliczyć wspólny podatek? Sumujemy dochody, a potem dzielimy je na pół. Obliczamy podatek według skali i mnożymy go przez dwa.
Oczywiście także małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie, mogą korzystać z przysługujących im ulg.
Przykre skutki spóźnienia
Zeznanie, w którym małżeństwo deklaruje wspólne opodatkowanie, należy złożyć do końca kwietnia. Nawet jednodniowe spóźnienie powoduje utratę prawa do preferencyjnego rozliczenia. Małżonkowie, którzy chcą się wspólnie rozliczyć, muszą zaznaczyć odpowiedni kwadrat w pozycji 6 zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37. Trzeba też oczywiście podpisać formularz. Warunkiem łącznego opodatkowania nie jest już jednak podpisanie zeznania przez męża i żonę. Niekiedy były z tym problemy, np. gdy jedno z nich było w szpitalu albo za granicą. Teraz wystarczy jeden podpis. We wspólnym rozliczeniu nie przeszkadza to, że małżonkowie mieszkają w innych miejscach. Wtedy wybierają urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania jednego z nich.