Uważają one jednak, że dla oceny możliwości skorzystania z ulgi istotne jest ustalenie, czy w nabytym budynku podatnik będzie realizował swoje cele mieszkaniowe, czy jedynie potrzeby związane z rekreacją i wypoczynkiem. Podpierają się orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego (uchwała NSA z 27 października 2001 r., sygn. FPK 9/01, uchwała z 22 kwietnia 2002 r., sygn. FPK 17/01, uchwała z 1 lipca 2002 r., sygn. FPK 3/02 , wyrok z 17 lutego 2009, sygn. II FSK 884/08) oraz Sądu Najwyższego (wyrok z 12 lipca 2000 r., sygn. III RN 207/99), w którym utrwaliło się stanowisko, że dom letniskowy może być zaliczony do kategorii budynków mieszkalnych tylko wtedy, gdy będzie użytkowany faktycznie przez właściciela i jego bliskich, służąc tym samym zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Jeżeli podatnik korzysta z domu jedynie w celach wypoczynkowych, sezonowo, wówczas dom taki uznać należy za letniskowy.
Tak właśnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 1 czerwca 2011 (sygnatura: ILPB2/415-433/11-2/AJ). Odpowiedział twierdząco na pytanie podatnika, czy przychody ze sprzedaży własnościowego lokalu mieszkalnego będą korzystać ze zwolnienia od PIT, jeśli zostaną przeznaczone na remont, rozbudowę, modernizację i adaptację domku letniskowego/rekreacyjnego – całorocznego, w którym podatnik wraz z żoną zamierza zameldować się i zamieszkać na stałe.
Deklaruj rozważnie
O zamiarze skorzystania ze zwolnienia nie trzeba osobno zawiadamiać urzędu skarbowego. Mąż czytelniczki powinien jednak złożyć deklarację PIT-39, w której:
1) wykaże dochód uzyskany w 2011 roku ze sprzedaży mieszkania i podatek należny od tego dochodu,
2) zadeklaruje dochód zwolniony z podatku PIT ze względu na zwolnienie przysługujące z tytułu spożytkowania pieniędzy na własny cel mieszkaniowy
Zeznanie trzeba złożyć do końca kwietnia 2012 r. niezależnie od tego, czy wydatki na własne cele mieszkaniowe zostały już poniesione czy też dopiero są planowane.
Jeśli jednak zakup nieruchomości jest dopiero w sferze planów, to w momencie wypełniania PIT-39 powinny one być w miarę skonkretyzowane, przynajmniej jeśli chodzi o wysokość wydatków na ten cel. Jeśli bowiem teraz w PIT-39 mąż zadeklaruje dochód zwolniony z opodatkowania, a potem okaże się, że nie wyda deklarowanej kwoty na cel mieszkaniowy albo przekroczy dwuletni termin, to będzie musiał złożyć korektę tego zeznania i zapłacić podatek PIT wraz z odsetkami za zwłokę.
Odsetki od zaległości podatkowych są niemałe (14 proc. w skali roku) i na dodatek naliczane od następnego dnia po upływie terminu płatności, czyli po upływie terminu do złożenia PIT-39. W przypadku, gdy nieruchomość została sprzedana w 2011 odsetki będą naliczane od 1 maja 2012 do dnia zapłaty podatku włącznie.