Jednym z warunków niezbędnych, by skorzystać z rozliczenia na preferencyjnych zasadach, jest terminowe złożenie zeznania podatkowego.
Zgodnie z art. 6 ust. 10 ustawy o PIT rodzic musi w tej deklaracji wyrazić wolę opodatkowania jako samotna matka lub samotny ojciec. Zeznanie musi trafić do urzędu skarbowego do 30 kwietnia.
Oznacza to, że podatnik, który się spóźni i nie złoży PIT w terminie, traci prawo do preferencji. Podobnie jest w sytuacji, gdy ktoś nie skorzystał z przysługującej mu możliwości i chce później złożyć korektę.
Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 września 2011 r. (nr IPTPB2/415-283/11-4/AKr). Była to odpowiedź na pytanie podatniczki, która za 2009 r. złożyła PIT-37 jako matka samotnie wychowująca kilkuletnie dziecko. W kwietniu 2010 r. zawarła związek małżeński, w którym pozostaje do dziś. Zeznanie za 2010 r. złożyła w terminie, ale nie wyraziła w nim woli skorzystania z ulgi. Teraz chciałaby złożyć korektę polegającą na rozliczeniu PIT za 2010 r. wspólnie z dzieckiem.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał jednak, że nie ma takiej możliwości. Choć przepisy ustawy o PIT nie uzależniają prawa do preferencji od tego, czy podatnik przez cały rok był osobą samotnie wychowującą dzieci. Wystarczy, aby taki stan zaistniał w ciągu roku.