PIT: wykup całego mieszkania od byłego małżonka jest celem mieszkaniowym

Spłata udziału byłego małżonka w mieszkaniu uzyskanym po rozwodzie pozwala skorzystać ze zwolnienia z podatku PIT po sprzedaży innej nieruchomości

Publikacja: 08.10.2012 12:43

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zakończenie spłat na rzecz byłego męża w ciągu dwóch lat o

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zakończenie spłat na rzecz byłego męża w ciągu dwóch lat od sprzedaży mieszkania.

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, który rozpatrywał wniosek o interpretację podatkową złożony przez pewną rozwódkę  (nr IPTPB2/415-494/12-6/KSM).

W listopadzie 2011 r. pani K. sprzedała za 42.500 zł udział w mieszkaniu odziedziczonym niemal rok wcześniej (w grudniu 2010) po zmarłym ojcu.  Całą uzyskaną kwotę postanowiła przeznaczyć na realizację zobowiązania, które nałożył na nią sąd w wyroku dotyczącym podziału majątku po rozwodzie:  miała spłacić byłemu mężowi połowę wartości mieszkania w kwocie 90.680 zł. Po spłacie pani K. stać  się  miała jedyną właścicielką mieszkania. Chciała mieć pewność, że fiskus nie zakwestionuje, iż nabywając udział w mieszkaniu od byłego małżonka zyskuje ona prawo do zwolnienia PIT przychodu uzyskanego ze sprzedaży  udziału w mieszkaniu po ojcu.

Generalnie bowiem sprzedaż prywatnej nieruchomości, a także udziału w takiej nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o PIT).

Zasady opodatkowania i ewentualne ulgi zależą od daty nabycia, a ściśle rzecz biorąc - od przepisów podatkowych obowiązujących w dniu nabycia. Ponieważ podatniczka nabyła udział w odziedziczonej nieruchomości  w grudniu 2010 r., to zastosowanie w jej sprawie będą miały zasady opodatkowania, które obowiązują od 1 stycznia 2009 r. do dzisiaj. Zgodnie z nimi podatnik, który sprzeda nieruchomość przed upływem 5 lat od nabycia, musi zapłacić 19-proc. podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży nieruchomości (udziału), chyba że pieniądze te przeznaczy na własny cel mieszkaniowy w ciągu dwóch lat od sprzedaży. Ustawa o PIT wskazuje, co można uznać za cel mieszkaniowy (art. 21 ust. 25)

Problem sprowadzał się więc do odpowiedzi na pytanie, czy za cel mieszkaniowy podatnika może być uznane nabycie udziału w mieszkaniu, które posiadał on już wcześniej w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej.

Dyrektor IS nie miał wątpliwości:  - Spłata na rzecz męża dokonana ze środków uzyskanych z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku, jest wydatkiem  na cele mieszkaniowe w rozumieniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stwierdził przedstawiciel fiskusa.

Dodał, że dochód ze sprzedaży udziału w mieszkaniu odziedziczonym po ojcu będzie w całości zwolniony od podatku tylko wtedy, gdy cały przychód z tej transakcji zostanie przeznaczony na spłatę byłego męża. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zaś zakończenie spłaty w ciągu dwóch lat od sprzedaży spadkowego mieszkania.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku