Ulga w PIT na remont kościelnej świetlicy i budowę boiska

Można skorzystać z ulgi, jeśli przekazujemy Kościołowi materiały do remontów i budowy obiektów służących działalności charytatywno-opiekuńczej.

Publikacja: 01.03.2013 07:49

Darowiznę kościelną można odliczyć bez ograniczeń od dochodu. Także wtedy, gdy nie została przekazana bezpośrednio potrzebującym, ale służy wsparciu prowadzonej przez Kościół działalności.

Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 1075/11).

Zajął się skargą osoby, która w zeznaniu rocznym wykazała darowiznę na rzecz Kościoła katolickiego. Aby ją w całości odliczyć od dochodu, musi być przeznaczona na działalność charytatywno-opiekuńczą (jej przykładowe rodzaje wymienia ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej).

Zdaniem fiskusa taka działalność nie obejmuje jednak budowy, remontów i przebudowy obiektów, w których jest prowadzona (np. świetlicy albo boiska).

Ten pogląd poparł sąd I instancji (WSA w Warszawie). Podkreślił, że warunek zastosowania ulgi jest spełniony tylko wtedy, gdy dochodzi do bezpośredniego wsparcia osób korzystających z pomocy Kościoła.

Do odliczenia darowizny potrzebne jest sprawozdanie od księdza

Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że to zbyt rygorystyczna wykładnia przepisów. Działalność charytatywno-opiekuńcza Kościoła katolickiego nie może być rozumiana wyłącznie jako osobiste, materialne wspieranie konkretnych osób. Tym bardziej że art. 39 ustawy kościelnej jako jej przykłady wymienia między innymi prowadzenie zakładów, szpitali i innych zakładów leczniczych, żłobków, ochronek, schronisk czy udzielanie pomocy w zapewnianiu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym się w potrzebie. Nie zawęża on form tej działalności do przekazywania środków o charakterze materialnym czy też do świadczenia usług edukacyjnych bądź opiekuńczych na rzecz potrzebujących. Oczywiste jest, że wykonując swoje posłannictwo, Kościół katolicki musi dysponować odpowiednią bazą materialną, w tym budynkami czy też boiskami sportowymi.

Jeśli zatem działalność charytatywno-opiekuńcza ma być prowadzona w budynkach należących do parafii, to ich remonty, przebudowa, a nawet budowa powinny zostać zaliczone do działań służących celom wymienionym w art. 39 ustawy kościelnej.

Nie można się zgodzić ze stanowiskiem fiskusa, że przygotowywanie bazy (świetlica, boisko) nie jest rodzajem działalności charytatywno-opiekuńczej. Wydatki remontowe i budowlane miały być przeznaczone na tworzenie infrastruktury materialnej niezbędnej dla prowadzenia takiej działalności. Należy więc uznać, że cel darowizny został osiągnięty.

Pamiętajmy, że darowizna kościelna musi być odpowiednio udokumentowana. A oprócz wsparcia przekazywanego na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła możemy także odliczyć datki na cele kultu religijnego (jednak tylko do wysokości 6 proc. dochodu, tak samo  ak inne darowizny).

Darowiznę kościelną można odliczyć bez ograniczeń od dochodu. Także wtedy, gdy nie została przekazana bezpośrednio potrzebującym, ale służy wsparciu prowadzonej przez Kościół działalności.

Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 1075/11).

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem