Tak wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB2/415-174/13-4/AK) wydanej 5 kwietnia 2013 r.
W latach 2009- 2011 pan W. remontował dom, którego jest jedynym właścicielem. Chciał odzyskać część podatku VAT zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych, ale przeszkodą okazała się żona, a właściwie brak jej podpisu pod wnioskiem o zwrot VAT. Od października 2007 r. między panem a panią W. istnieje orzeczona prawomocnie przez sąd rozdzielność majątkowa, a od sierpnia 2008 r. toczy się ich sprawa rozwodowa. Nie wiadomo, kiedy się skończy, ale już teraz małżonkowie żyją osobno i – jak twierdzi pan W. – nie ma żadnej możliwości, by nakłonić małżonkę do złożenia podpisu pod wnioskiem o zwrot VAT. Zresztą jego zdaniem wymóg uzyskania podpisu małżonka nie dotyczy sytuacji, w której istnieje rozdzielność majątkowa.
W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie podatnik się myli. Przedstawiciel fiskusa wskazał na art. 5 ust. 2 ustawy o zwrocie VAT. Przepis ten przewiduje, że w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim wniosek o zwrot części podatku może być złożony przez nie wspólnie lub też każde z małżonków może złożyć odrębne wnioski. Jednak bez względu na sposób złożenia wniosku, musi on być zawsze podpisany przez oboje małżonków. Tak – zdaniem fiskusa - wynika z art. 5 ust. 4 pkt 9. Przepis ten nie dotyczy jedynie tych osób pozostających w związku małżeńskim, wobec których sąd orzekł separację.
- Fakt, że Wnioskodawca posiada z żoną rozdzielność majątkową, nie powoduje ustania małżeństwa zgodnie z przepisami wskazanymi powyżej - małżonkowie pozostają w związku małżeńskim – w związku z powyższym niezależnie czy Wnioskodawca złoży indywidualny wniosek VZM-1, czy też wspólnie z małżonką, zawsze wymagane jest złożenie obu podpisów małżonków. Ustawa w tym zakresie nie przewiduje żadnych ustępstw.
Takie samo stanowisko fiskusa w bardzo podobnej sprawie zostało już kiedyś uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (wyrok z 18 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Bd 702/06). Zdaniem sądu, art. 5 ust. 4 pkt 9 ustawy o zwrocie VAT dotyczy tylko takiego stanu faktycznego, gdy obydwoje małżonkowie ponieśli wydatki i przysługuje im w związku z tym ich zwrot.