Pozbywając się garażu, możesz zapłacić nawet 32-proc. podatek. Skarbówka uważa, że nie stosuje się do niego korzystnych zasad rozliczenia.
O interpretację wystąpiła kobieta, która dwa lata temu dostała mieszkanie wraz z miejscem postojowym (a konkretnie udziałem w prawie własności nieruchomości stanowiącej garaż wielostanowiskowy). W tym roku je sprzedała (odpowiednio za 305 i 20 tys. zł). Pieniądze z transakcji zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe, licząc na podatkową ulgę. Spotkała ją jednak niemiła niespodzianka.
Prawo majątkowe
Fiskus zaliczył udział w garażu do ograniczonych praw rzeczowych. I uznał, że kwota ze sprzedaży jest przychodem z praw majątkowych rozliczanym na podstawie innych przepisów (art. 18 ustawy o PIT) niż przychody ze zbycia nieruchomości (interpretacja nr IPTPB2/ 415-531/13-7/Kku).
– Skutki takiego stanowiska są bardzo niekorzystne dla podatników – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Po pierwsze nie mogą liczyć na to, że unikną daniny, sprzedając miejsce postojowe po upływie pięciu lat od jego nabycia. Po drugie, nie przysługuje im zwolnienie, gdy przeznaczą pieniądze na cele mieszkaniowe. Po trzecie, płacą podatek według skali. Dochód ze zbycia miejsca na auto sumują z innymi, co może spowodować, że zapłacą nawet 32-proc. daninę.
Udział w nieruchomości
Ekspert dodaje, że przepisy określające zasady kwalifikowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT) mówią także o zbyciu udziału.