W interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2014 r. (IPTPB2/415-708/12-6/14-S/TS) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia w części wydatkowanej na spłatę pożyczki hipotecznej, która została zaciągnięta „na dowolny zadeklarowany cel", będzie podlegał zwolnieniu, gdyż cel ten obejmuje również cel mieszkaniowy.
Kilka miesięcy wcześniej fiskus prezentował zgoła odmienne stanowisko. Do jego zmiany zmusił go wyrok sądu administracyjnego.
Jedno kupił, drugie sprzedał
W 2009 r. pan M. planował zakup udziału w budynku mieszkalnym z prawem do wyłącznego korzystania z jednego z lokali. Nie mógł zaciągnąć kredytu mieszkaniowego, gdyż bank nie udziela takiego kredytu na zakup udziału w nieruchomości objętej współwłasnością. Dlatego wziął pożyczkę hipoteczną przeznaczoną – według zapisów umowy - „na finansowanie bieżących potrzeb konsumpcyjnych lub na dowolny zadeklarowany cel, w tym na spłatę posiadanych zobowiązań kredytowych w banku lub innych bankach''.
Podatnik wyremontował zakupiony lokal i zamieszkał w nim. Pozostałą część pożyczki przeznaczył na remont innego, spółdzielczego własnościowego mieszkania, które następnie sprzedał w 2010 r. Przychód ze sprzedaży, ponad 60 tys. zł, przeznaczył na spłatę zaciągniętej pożyczki oraz dokończenie remontu nowego mieszkania. Na potwierdzenie tych okoliczności bank wydał panu M. stosowne zaświadczenie. Ponieważ mieszkanie spółdzielcze zostało sprzedane przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym zostało nabyte, podatnik złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie, że kwota ze sprzedaży zostanie w ciągu dwóch lat przeznaczona na remont lub zakup nieruchomości.
Pan M. liczył bowiem, że pieniądze ze sprzedaży lokalu będzie można częściowo uchronić przed podatkiem. Jego zdaniem spełnione zostały ustawowe warunki: w ciągu dwóch lat od transakcji pieniądze ze sprzedaży wydał na spłatę pożyczki faktycznie przeznaczonej na cele mieszkaniowe m.in. na zakup nowego mieszkania. Chodziło o tę część dochodu, którą podatnik spłacał pożyczkę w okresie dwóch lat po sprzedaży mieszkania spółdzielczego. We wniosku o indywidualną interpretację przepisów podatkowych pan M. argumentował, że brak wskazania w umowie pożyczki przeznaczenia środków (celu pożyczki) na cele mieszkaniowe nie wyklucza zwolnienia, gdyż fakt wydania pieniędzy na ten cel został udokumentowany zaświadczeniem z banku i umową sprzedaży lokalu.