Służebność przesyłu to ograniczone prawo rzeczowe polegające na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować na nieruchomości urządzenia przesyłowe (np. wodociąg, linię energetyczną) lub jest właścicielem już istniejących. Wykonując przysługujące mu prawo, przedsiębiorca przesyłowy ma prawo korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej służebnością, zgodnie z przeznaczeniem urządzeń przesyłowych. Art. 305
4
kodeksu cywilnego do służebności przesyłu każe stosować odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.
Fiskus wie swoje
Naczelny Sąd Administracyjny kilkakrotnie stwierdził, że odszkodowanie, które dostanie właściciel gruntu za ustanowienie służebności przesyłu, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a) ustawy o PIT dla odszkodowań za ustanowienie służebności gruntowej (wyrok z 25 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 2131/11 , wyrok z 29 września 2011 r., sygn. II FSK 654/10 oraz wyrok 1 czerwca 2011 r. sygn. akt II FSK 88/10). Sąd powoływał się między innymi na pogląd w doktrynie, że służebność przesyłu jest odmianą służebności gruntowej.
Tego stanowiska konsekwentnie nie podzielają organy podatkowe. Ich zdaniem służebność przesyłu to zupełnie inny rodzaj służebności i dlatego zwolnienie z PIT jej nie obejmuje. Powołują się nawet na opinię ministra sprawiedliwości wyrażoną na prośbę ministra finansów. Tak zrobił np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w najnowszej interpretacji dotyczącej tej kwestii, wydanej 1 kwietnia 2014 r. na wniosek osoby fizycznej (nr ILPB2/415-17/14-4/ES). Znaczną część wynagrodzenia za służebność przesyłu, które zasądził wnioskodawcy sąd, stanowiło odszkodowanie za zmniejszenie wartości nieruchomości.