Kawa w lokalu zawsze z 23 proc. VAT

Sprzedaży kawy w lokalu nie da się rozbić na dostawę napoju oraz usługę dodatkową jej przygotowania i stosować dwóch stawek VAT.

Publikacja: 17.06.2015 07:00

Kawa w lokalu zawsze z 23 proc. VAT

Foto: 123RF

Spółka osobowa, która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, zajmuje się głównie świadczeniem usług związanych z wyżywieniem na rzecz osób fizycznych. Prowadzi cztery lokale. W ich ofercie znajdują się m.in.: przekąski, napoje zimne i gorące i alkohole. Wszystkie są przeznaczone do spożycia na miejscu. We wniosku spółka podkreśliła, że sprzedaje napoje i przekąski, realizując jednocześnie na rzecz klientów dodatkowe czynności, które mają zapewnić komfortowe spożycie. Klient płaci jedną cenę wynikającą z cennika (ceny podane są w kwotach brutto i zawierają VAT). Jeśli nabywa w lokalu produkt żywnościowy, to uzyskuje również dodatkowe świadczenia, m.in. przygotowanie i podanie produktu żywnościowego zgodnie z zamówieniem, możliwość spożycia w komfortowych pomieszczeniach, szatnię, oświetlenie, internet. Firma podkreśliła, że gdy sprzedaje np. kawę do konsumpcji na miejscu za 10 zł brutto, to odpowiada to wartości kawy oraz czynności dodatkowych. We wniosku zapytała m.in., czy w świetle art. 29a ustawy o VAT podstawą opodatkowania świadczenia, obejmującego wydanie produktu żywnościowego wymienionego w poz. 7 załącznika do rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek wraz z wykonaniem czynności dodatkowych, jest cena (netto) płacona przez klienta za całość świadczenia.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił