Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" wyjaśniło nowe zasady odliczania kwoty wolnej od płaconych w trakcie roku zaliczek na podatek. Jego zdaniem można ją potrącać tylko wtedy, gdy dochody podatnika nie przekroczyły 85 528 zł.

Nowe zasady naliczania kwoty wolnej od PIT obowiązują od 1 stycznia. Jej wysokość została uzależniona od zarobków, a podatnicy podzieleni na pięć grup. Są też nowe regulacje dotyczące sposobu liczenia odprowadzanych w trakcie roku zaliczek na podatek.

Przejście do drugiego przedziału

Generalna zasada jest taka, że u osób, których dochody nie przekroczą 85 528 zł, kwota zmniejszająca zaliczkę wynosi 556,02 zł. Po przekroczeniu progu zaliczki już się nie pomniejsza. Tak wynika z art. 27 ust. 1b ustawy o PIT.

Czy ta zasada dotyczy zaliczek pracowników obliczanych przez pracodawców? Czy zakład pracy nie może pomniejszać zaliczki pracownika o 1/12 kwoty wolnej (tj. 46,33 zł) miesięcznie po przekroczeniu przez niego 85 528 zł dochodu? Budzi to wątpliwości (pisaliśmy o nich w „Rzeczpospolitej" z 16 stycznia), dlatego o wyjaśnienie poprosiliśmy Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo za ograniczeniem

Zdaniem resortu kwotę wolną można stosować tylko wtedy, gdy zaliczki wynoszą 18 proc. Czyli do osiągnięcia 85 528 zł dochodu. Później już nie. Jak czytamy w odpowiedzi resortu: „Płatnik nie zastosuje 1/12 kwoty zmniejszającej podatek począwszy od następnego miesiąca po przekroczeniu dochodów stanowiących górną granicę pierwszego przedziału skali".

– Taki wniosek można wyciągnąć z nowego brzmienia art. 32 ust. 3 ustawy o PIT – mówi Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii ALO-2. – Przepis ten mówi o możliwości zmniejszania zaliczki o 1/12 kwoty wolnej, ale odnosi się tylko do pracowników, którym potrąca się 18-proc. zaliczkę.

Co ważne, na podstawie art. 32 ust. 1e ustawy o PIT pracownik może złożyć pracodawcy oświadczenie, że jego roczne dochody przekroczą 85 528 zł, i wtedy zaliczki od razu są obliczane bez potrącania kwoty wolnej.

Zdaniem Ministerstwa Finansów po przekroczeniu 85 528 zł dochodu kwoty wolnej nie mogą też odliczać przedsiębiorcy (którzy sami obliczają sobie zaliczki). W odpowiedzi resortu czytamy: „Jeśli podstawa opodatkowania nie przekracza kwoty 85 528 zł, przy obliczaniu podatku do celów ustalenia zaliczki stosuje się 18-proc. stawkę oraz kwotę 556,02 (zmniejszającą podatek według skali). Gdy natomiast podstawa przekracza kwotę 85 528 zł, zaliczki nie pomniejsza się o 556,02 zł".

– Przedsiębiorcy, którzy nadpłacą zaliczki w trakcie roku, będą mieli możliwość ich odzyskania w zeznaniu rocznym, np. wtedy, gdy rozliczają się wspólnie z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem – mówi Izabela Leśniewska. – Ewentualnie w trakcie roku można złożyć wniosek o ograniczenie poboru zaliczek (na podstawie art. 22 § 2a ordynacji podatkowej).

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Opinia

Monika Spotowska, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii Rödl & Partner

Nowe przepisy skomplikowały zasady liczenia kwoty wolnej od podatku. Wątpliwości dotyczą też reguł jej odliczania przy wyliczaniu wysokości płaconych w trakcie roku zaliczek. Dotyczy to zarówno pracodawców odpowiadających za prawidłowe rozliczenie wynagrodzeń pracowników, jak i przedsiębiorców, którzy samodzielnie liczą, ile muszą zapłacić fiskusowi. Wprawdzie ostateczną wysokość zobowiązania wyliczamy dopiero w zeznaniu rocznym, ale zaliczka odprowadzona w nieprawidłowej kwocie może spowodować powstanie zaległości. Dlatego wydaje się, że podatnicy nie będą wchodzić w spory z fiskusem i zastosują się do stanowiska Ministerstwa Finansów.