– Nawet przekonanie podatnika o niemożności odzyskania skradzionych środków nie wystarczy do uznania, iż strata ma charakter definitywny. Gdy postępowanie prowadzone przez organy ścigania rozpoczyna swój bieg, przekonanie to ma jedynie charakter subiektywny. Nie jest potwierdzone żadnym dokumentem, który nadawałby się do właściwego udokumentowania straty – stwierdza w niedawnej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KAS).

Skarbówka odpowiadała na pytanie firmy, która padła ofiarą oszusta manipulującego jej przelewami.

Spółka zajmuje się handlem artykułami spożywczymi. Dokonała dwóch przelewów internetowych na czeski rachunek bankowy, w ślad za fakturami otrzymanymi od znanego jej kontrahenta.

Przelewy zostały wykonane z użyciem wprowadzonego wcześniej w systemie bankowości elektronicznej szablonu płatności.

Po kilkunastu dniach czeski kontrahent upomniał się o pieniądze, po czym się okazało, że numer rachunku bankowego został podmieniony. Przelewy potwierdzało dwoje pracowników spółki, tj. główna księgowa i dyrektor zarządzający.

Bank obsługujący spółkę stwierdził, że nieznana osoba logowała się na konto spółki z USA, korzystając z danych dyrektora. Wcześniej próbowała to zrobić przy użyciu danych księgowej. Pieniądze trafiły na rachunek bankowy w Czechach, po czym zostały z banku podjęte.

Spółka wyjaśniła, że korzysta tylko z legalnych, regularnie aktualizowanych systemów operacyjnych i programów antywirusowych. Ze względów bezpieczeństwa hasła do systemu bankowości są regularnie zmieniane, przelewy muszą być autoryzowane przez dwie osoby, korzystające z różnych tokenów etc.

Zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem zostało jednak potwierdzone podczas specjalistycznego przeglądu informatycznego. Jak wskazali specjaliści, programy antywirusowe, mimo ich bieżącej aktualizacji, nie chronią komputerów przed wszystkimi typami złośliwego oprogramowania.

Sprawę wyjaśnia prokuratura.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Spółka stwierdziła, że może utracone środki rozliczyć w podatkowych kosztach. Przepisy ustawy o CIT nie wykluczają bowiem takich strat z podatkowych kosztów. Interpretacje fiskusa podkreślają natomiast konieczność dochowania należytej staranności i brak możliwości odzyskania utraconego majątku.

Dyrektor KAS uznał, że z rozliczeniem kosztów trzeba poczekać do uzyskania dokumentu potwierdzającego, że środków nie da się odzyskać. Skarbówka zwróciła też uwagę na stosowanie szablonów przelewów. Jej zdaniem pracownicy powinni każdorazowo sprawdzać zawarte w nich dane, w tym numer rachunku.—maj

numer interpretacji: 0111-KDIB1-2.401 0.13.2017.1.AW

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.maj@rp.pl