Julita Karaś-Gasparska: Świadczenia od pracodawcy nie zawsze z PIT

Które kwoty otrzymane przez pracownika są przychodem ze stosunku pracy? Kiedy są opodatkowane i oskładkowane? – To zależy od wielu okoliczności.

Publikacja: 10.06.2024 04:30

Julita Karaś-Gasparska: Świadczenia od pracodawcy nie zawsze z PIT

Foto: Adobe Stock

Pracodawcy często wypłacają pracownikom różnego rodzaju świadczenia, inne niż wynagrodzenie. Może to być np. zwrot dodatkowych kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Niektóre są zwolnione z opodatkowania, np. diety i inne należności za czas podróży służbowej (w tym koszty noclegu, wyżywienia, dojazdów) do wysokości określonej w przepisach. W razie oddelegowania na pracodawcy nie ciąży natomiast obowiązek zapewnienia pracownikowi noclegu czy wyżywienia. Jeśli jednak dobrowolnie pokryje te koszty, to pracownik uzyska przychód ze stosunku pracy. Wątpliwości mogą się pojawić także w przypadku pracy zdalnej i hybrydowej, np. jak rozliczać dojazd takich pracowników do siedziby pracodawcy. O kwestiach związanych z opodatkowaniem świadczeń dla pracowników będących w podróży służbowej, pracowników oddelegowanych i pracowników pracujących zdalnie piszemy w artykule: „Prawnicy mają problem z rozliczeniem aplikacji”.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży