Prawnicy mają problem z rozliczeniem aplikacji

Jeśli wydatki na zdobycie uprawnień radcy prawnego zostały poniesione jeszcze przed rozpoczęciem działalności, to skarbówka nie zgodzi się na ich rozliczenie w kosztach uzyskania przychodów.

Publikacja: 10.06.2024 04:30

Prawnicy mają problem z rozliczeniem aplikacji

Foto: Adobe Stock

Fiskus twierdzi, że opłaty za aplikację radcowską są wydatkami osobistymi, związanymi z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy i przygotowaniem do zawodu. Nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeśli prawnik otworzył biznes dopiero po jej zakończeniu. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 kwietnia 2024 r. (0113-KDIPT2-1. 4011.143.2024.2.KD).

O interpretację wystąpiła prawniczka, która od 1 lutego 2024 r. prowadzi kancelarię radcy prawnego. Egzamin zdała trzy lata temu, wcześniej odbywała aplikację radcowską. Teraz chce rozliczyć w kosztach kancelarii wydatki związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych. Są to opłaty za wpis na listę aplikantów, poszczególne lata nauki, egzamin radcowski, decyzję w sprawie wpisu na listę radców prawnych, a także składki członkowskie z tytułu uczestnictwa w samorządzie.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów