Julita Karaś-Gasparska: Do zmiany nie tylko definicja budowli

Na reformę podatku od nieruchomości zostało niewiele czasu, bo na wprowadzenie zmian w przepisach Trybunał Konstytucyjny wyznaczył ustawodawcy termin do końca 2024 r.

Publikacja: 27.05.2024 04:30

Julita Karaś-Gasparska: Do zmiany nie tylko definicja budowli

Foto: Adobe Stock

Podatek od nieruchomości jest w Polsce drugim po VAT najczęstszych źródłem sporów przed sądami administracyjnymi. Pilnej zmiany wymaga przede wszystkim definicja budowli, która odwołuje się do prawa budowlanego i której dotyczył wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21). W wyroku z 18 października 2023 r. (SK 23/19) Trybunał zakwestionował z kolei zasady opodatkowania garaży/miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych. Tymi kwestiami ustawodawca powinien zająć się w pierwszej kolejności, bo zmiany muszą wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy, doradcy podatkowi oraz gminy oczekują jednak gruntownych zmian w podatku od nieruchomości. Być może najwłaściwsze byłoby napisanie ustawy od nowa. Zagadnieniami, które z pewnością trzeba uregulować, są kwestie opodatkowania urządzeń technicznych, a także tzw. budowli w budynkach.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?