Julita Karaś-Gasparska: Do zmiany nie tylko definicja budowli

Na reformę podatku od nieruchomości zostało niewiele czasu, bo na wprowadzenie zmian w przepisach Trybunał Konstytucyjny wyznaczył ustawodawcy termin do końca 2024 r.

Publikacja: 27.05.2024 04:30

Julita Karaś-Gasparska: Do zmiany nie tylko definicja budowli

Foto: Adobe Stock

Podatek od nieruchomości jest w Polsce drugim po VAT najczęstszych źródłem sporów przed sądami administracyjnymi. Pilnej zmiany wymaga przede wszystkim definicja budowli, która odwołuje się do prawa budowlanego i której dotyczył wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21). W wyroku z 18 października 2023 r. (SK 23/19) Trybunał zakwestionował z kolei zasady opodatkowania garaży/miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych. Tymi kwestiami ustawodawca powinien zająć się w pierwszej kolejności, bo zmiany muszą wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy, doradcy podatkowi oraz gminy oczekują jednak gruntownych zmian w podatku od nieruchomości. Być może najwłaściwsze byłoby napisanie ustawy od nowa. Zagadnieniami, które z pewnością trzeba uregulować, są kwestie opodatkowania urządzeń technicznych, a także tzw. budowli w budynkach.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży