Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.05.2015 02:06 Publikacja: 08.05.2015 02:06
Foto: MASTERFILE/EAST NEWS
Program Obywatele dla Demokracji (ODD) wspiera organizacje pozarządowe 16 państw europejskich pieniędzmi z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu (oficjalnie nazywa się to EOG, czyli Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego).
Pieniądze z ODD mają „zmniejszyć różnice ekonomiczne i społeczne". Co to znaczy? Chodzi o „zwiększenie udziału obywateli w życiu publicznym, upowszechnianie wartości demokratycznych i praw człowieka, rozwój działalności rzeczniczej i kontroli obywatelskiej, wspieranie grup narażonych na wykluczenie, wzmocnienie kondycji organizacji pozarządowych i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi trzeciego sektora, (...) zwalczanie mowy nienawiści, przestępstw z nienawiści i ekstremizmów, przeciwdziałanie zjawiskom rasizmu i ksenofobii, homofobii i antysemityzmu, molestowaniu seksualnemu, przemocy wobec kobiet i handlowi kobietami, problemom mniejszości romskiej oraz promocji tolerancji i porozumienia między kulturami". Czyli zwyczajna europejska nowomowa, za którą kryje się lewicowa ideologia. Choć do tego nikt nie chce się przyznać.
– Nie było dyskusji o ideologii. I w żadnym przypadku nie był to powód odrzucenia wniosku. Wnioski oceniane były bowiem według jednolitych kryteriów: czy i na ile potrzeba podjęcia działań jest wyczerpująco i kompetentnie uzasadniona; czy i na ile odpowiadają one na problemy przedstawione w uzasadnieniu, czy i na ile są spójne, logiczne, dobrze rozplanowane, odpowiednio dobrane i prowadzą do zakładanych rezultatów. Wnioski na każdym etapie oceniali eksperci. Decyzje o przyznaniu dotacji podejmowała komisja konkursowa, w której posiedzeniu uczestniczyli – w roli obserwatorów – przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, ambasady Norwegii i Biura Mechanizmów Finansowych z Brukseli – opowiada Anna Rozicka z Fundacji Batorego, dyrektor programu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Działania naszego państwa wobec Ukrainy stają się zakładnikiem polaryzacji wewnętrznej i spirali nakręcających s...
II wojna światowa wybuchnie 5 stycznia 1940 r. w wyniku sporu Niemiec z Polską o Gdańsk i dostęp Polski do morza...
„RoadCraft” podpowiada pomysł na biznes w dobie kryzysu klimatycznego.
„Jurassic World: Odrodzenie” kolejny raz przypomina, jak chciwe są korporacje.
„Jedyni ludzie, którzy mnie lubili, odeszli” – mówi bohater animacji studia Pixar. Tak, „Elio” zaczyna się od ża...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas