Jakub Kowalski

Ceny transferowe w grupie to nie tylko rynkowy narzut

Podczas kontroli zakupu i świadczenia usług wewnątrzgrupowych organy podatkowe często zwracają uwagę na podstawowe zasady dokumentowania takich transakcji, ich uzasadnienie biznesowe i dowody wykonywania takich świadczeń. Organy podatkowe podczas kontroli zwracają uwagę na te aspekty równie często, jak na rynkowy poziom narzutu na bazie kosztowej świadczenia usług.

Miasto święte do szaleństwa. Kogo dotyka syndrom jerozolimski

Ziemia Święta potrafi opętać turystów, którzy z hoteli wynoszą prześcieradła, przepasują się nimi i udają postacie z Biblii. Syndrom jerozolimski przed 40 laty opisano w szpitalu psychiatrycznym Kfaur Shaul, ale choroba jest w odwrocie.

Jak izraelska ulica reaguje na sądowe rewolucje

Po trzech miesiącach ulicznych protestów rząd wstrzymał planowane reformy w sądownictwie. To zwycięstwo rewolucji czy unik przed zbliżającym się świętem Pesach?

Ojciec Szymon Hiżycki: Tyniec stał się deptakiem Krakowa

Od 20 lat mamy w Tyńcu narastający przypływ odwiedzających, staliśmy się deptakiem Krakowa. Nie powiemy ludziom, żeby nie przychodzili. Nie zamkniemy przed nimi bramy. Zresztą wydaje mi się, że jeżeli chcą przyjść do klasztoru, zwłaszcza w tych czasach, to nie jest tak bardzo źle – mówi ojciec Szymon Hiżycki, opat benedyktynów w Tyńcu, w najstarszym klasztorze w Polsce.

Patriotyczna ławeczka z widokiem na Polskę

Jaka jest, widział każdy. Z paździerzowej konstrukcji rozciągał się widok na Polskę, lecz mimo takich perspektyw nie dało się wysiedzieć.

Dlaczego pół Warszawy wyludnia się wieczorem. Smartfony dają nowy obraz stolicy

Dwa miliony mężczyzn i kobiet, Polaków i Ukraińców, miejscowych i słoików. Każdy z telefonem, którego położenie w badaniach wykazuje miejskie migracje. Czy da to odpowiedź na pytanie, co z tą Warszawą?

Baza kosztów, klucze alokacji i wskaźniki – komu i do czego są potrzebne

Od wyboru metody weryfikacji cen transferowych zależy jakość przeprowadzanych przez podatników analiz porównawczych. Do wyboru są m.in. metody C+ i TNMM. Choć mają wspólne cechy, wiele je różni.

Janusz „Kozak” Szeremeta. Polska kropla w morzu krwi

Janusz Szeremeta, Polak walczący na Ukrainie, miał pseudonim Kozak. W jego przypadku trudno o lepszy: na kozacką modłę nosił zaczeskę i wąs podkręcony do góry, cechowała go kozacka brawura i fascynowała kozacka kultura, no i sam był kozakiem, który żył i umarł na własnych warunkach.

Katolickie osiedla – skanseny, enklawy czy sposób życia?

Nie tylko zakonnicy, ale i świeccy chcą żyć we wspólnotach wierzących. Powstają dla nich katolickie osiedla, choć czasem schodzą do podziemia.

Flaga z Gaci paraduje na mundialu

Pierwszy raz biało-czerwona płachta z napisem „Foto-Higiena” pojawiła się w 2016 r. podczas mistrzostw Europy we Francji na meczu Polski z Irlandią Północną. Kilka dni później w Paryżu przed spotkaniem z Niemcami ochroniarze uznali, że materiał jest za duży i nie pozwolili wnieść go na trybuny. Była też na meczach reprezentacyjnych w Katarze. Nie wszystkim się podoba.