Jakub Kowalski

Dlaczego pół Warszawy wyludnia się wieczorem. Smartfony dają nowy obraz stolicy

Dwa miliony mężczyzn i kobiet, Polaków i Ukraińców, miejscowych i słoików. Każdy z telefonem, którego położenie w badaniach wykazuje miejskie migracje. Czy da to odpowiedź na pytanie, co z tą Warszawą?

Baza kosztów, klucze alokacji i wskaźniki – komu i do czego są potrzebne

Od wyboru metody weryfikacji cen transferowych zależy jakość przeprowadzanych przez podatników analiz porównawczych. Do wyboru są m.in. metody C+ i TNMM. Choć mają wspólne cechy, wiele je różni.

Janusz „Kozak” Szeremeta. Polska kropla w morzu krwi

Janusz Szeremeta, Polak walczący na Ukrainie, miał pseudonim Kozak. W jego przypadku trudno o lepszy: na kozacką modłę nosił zaczeskę i wąs podkręcony do góry, cechowała go kozacka brawura i fascynowała kozacka kultura, no i sam był kozakiem, który żył i umarł na własnych warunkach.

Katolickie osiedla – skanseny, enklawy czy sposób życia?

Nie tylko zakonnicy, ale i świeccy chcą żyć we wspólnotach wierzących. Powstają dla nich katolickie osiedla, choć czasem schodzą do podziemia.

Flaga z Gaci paraduje na mundialu

Pierwszy raz biało-czerwona płachta z napisem „Foto-Higiena” pojawiła się w 2016 r. podczas mistrzostw Europy we Francji na meczu Polski z Irlandią Północną. Kilka dni później w Paryżu przed spotkaniem z Niemcami ochroniarze uznali, że materiał jest za duży i nie pozwolili wnieść go na trybuny. Była też na meczach reprezentacyjnych w Katarze. Nie wszystkim się podoba.

Gdzie ta miłość do Ukraińców

Według kilku badań sondażowych Polacy wspierają Ukrainę, lecz są przeciw Ukraińcom. Sprzeczność jest zaskakująca, jednak tylko pozornie.

Jakub Kowalski: Weszło i nie wyszło

O wątpliwej współpracy telewizji publicznej z prywatnymi mediami Krzysztofa Stanowskiego pisze publicysta i reporter „Plusa Minusa”.

Oferta przetargowa składana szpitalom jest dostępna publicznie

Zapewnienie jak najszerszego dostępu do ofert w toku konkursu powinno leżeć w interesie zamawiającego. Im więcej osób przygląda się ofercie, tym większe szanse na wykrycie potencjalnych jej uchybień.

Fiński domek Kapuścińskiego. Miało być Centrum Reportażu, jest ruina

To był mały domek. Po śmierci Wielkiego Reportera miał zamienić się w Centrum Reportażu. Została spalona ściana, pryzma cegieł, sterta desek.

Na czym polega nowelizacja przepisów o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Ustawa Nowelizująca weszła w życie z dniem 29 czerwca 2022 r., a jej przepisy skutkują nałożeniem na podmioty lecznicze - pracodawców obowiązków, które powinny zostać zrealizowane począwszy od lipca 2022 r.