Jakub Kowalski

Na czym polega nowelizacja przepisów o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Ustawa Nowelizująca weszła w życie z dniem 29 czerwca 2022 r., a jej przepisy skutkują nałożeniem na podmioty lecznicze - pracodawców obowiązków, które powinny zostać zrealizowane począwszy od lipca 2022 r.

Julius Nyerere na ołtarze? W Tanzanii już go czczą

Tanzania obchodzi 100-lecie urodzin pierwszego prezydenta Juliusa Nyerere. Kościół katolicki chciałby jego beatyfikacji. Czy lewicowy polityk trafi na ołtarze?

Polska na każdym kontynencie

Potęgą kolonialną nie zostaliśmy, nawet Madagaskar nie był nasz, lecz polskie nazwy geograficzne występują na każdym kontynencie.

Kostomłoty. Oto Polska w kropli Bugu

Kostomłoty przetrwały najazdy ruskie, litewskie, jaćwieskie i tatarskie. Przeżyły zabory, wojny i wywózki. Wieś powinna być tym zjednoczona, ale czy jest?

Albinosi i karate. Walka białych Afrykanów

Albinosi w Tanzanii wciąż są okaleczani i mordowani. Miejscowy mistrz karate daje im siłę, polski misjonarz – wiarę w siebie.

Czesio. Filmowy bohater, literacki koniec

W Czatkowicach pod Miliczem do stawu wpadł wielbłąd. Niby nic, a jednak to filmowa historia.

Kim jest Marian, król znad Wisełki

Wiślane bulwary, Stare Miasto, wieżowce i Pałac Kultury – Marian ma widok wart milion dolarów, czym dzieli się z innymi bezdomnymi.

Jak wykopać majątek, uniknąć czarów, zbudować szkołę

Górnik z Tanzanii znalazł szlachetny kamień wart miliony dolarów, za co w swoim miasteczku zbudował szkołę. Brzmi jak bajka, ale bajką nie jest.

Bobrówka. Stąd przybył arcysołtys Sławoj Leszek Głódź

500 lat temu Mikołaj Rej napisał „Rozprawę między Panem, Wójtem i Plebanem, którzy i swe, i innych ludzi przygody wyczytają, a takież i zbytki, i pożytki dzisiejszego świata". A co, jeśli to jedna osoba?

Vanier, Zięba, Węcławski. Gdy Mistrz zawodzi uczniów

Po upadłych mistrzach w Kościele zostaje grono zawiedzionych uczniów, którzy często nie wiedzą, co czynić.