Jakub Kowalski

Vanier, Zięba, Węcławski. Gdy Mistrz zawodzi uczniów

Po upadłych mistrzach w Kościele zostaje grono zawiedzionych uczniów, którzy często nie wiedzą, co czynić.

Bułgaria w objęciach żiwkomanii

Bułgaria należy do Unii Europejskiej i NATO, choć wygląda, jakby trwały Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej i Układ Warszawski. Czas się tutaj zatrzymał, ale może właśnie rusza.

Jak o. Maksymilian Kolbe nawracał Japonczyków

O. Maksymilian Maria Kolbe zginął śmiercią męczeńską 80 lat temu w Auschwitz i 14 sierpnia obchodzimy jego dzień. Zostawił po sobie wielkie dzieło nie tylko w Polsce.

Ojciec Adam Szustak – kontrowersyjny kapłan multimedialny

Ojciec Adam Szustak, najpopularniejszy polski kaznodzieja, gromadzi w sieci setki tysięcy wiernych. Dla niektórych bywa heretykiem. Czy chce być męczennikiem?

Michałowo. Pierwsza polska szkoła Disco Polo

Na Podlasiu disco polo jest tak popularne jak country w Ameryce, naturalne jak trawa na łące. Tutaj nie ma ono złych skojarzeń – uważa wiceburmistrz Michałowa. W tamtejszym liceum kształcą się przyszłe gwiazdy estrady.

Odszkodowanie za szkody po szczepieniu na COVID-19

Jak w przypadku każdego świadczenia zdrowotnego dla pacjenta istnieje ryzyko powstania szkód będących jego następstwem. W jakich przypadkach pacjentowi należy się odszkodowanie? Kiedy odpowiada ubezpieczyciel? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest kwalifikowane jako eksperyment medyczny?

Wielka draka w małym Czudcu

Organista i czujny obywatel czy raczej niedoszły ksiądz mitoman? A może wszystko naraz? Kim jest parafianin z podkarpackiego Czudca, który nieustannie pilnuje, by miejscowy proboszcz przestrzegał antycovidowych przepisów. Mieszkańcy wsi i księża już od dawna mają go dość.

Podwójne życie Van den Budenmayera

Zbigniew Preisner z Krzysztofem Kieślowskim stworzyli postać Van den Budenmayera, fikcyjnego kompozytora. A ten zaczął żyć własnym życiem. Teraz może nawet już drugim.

Gesty protestu w walce o wolność

Jeden gest bywa ważniejszy niż setki słów i czynów, zwłaszcza powtórzony przez tysiące dłoni. W taki sposób również można walczyć o wolność i obalać dyktatury, choć nie zawsze musi się udać.

The Line. Przyszłość miast, czy mrzonka bogacza

Książę Mohammed bin Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej, wymyślił miasto przyszłości. W przeszłości jednak podobne pomysły, mimo szczytnych idei, głównie plajtowały.