Równość wynagrodzeń w Polsce to nadal tylko fikcja

Luka płacowa w naszym kraju utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie w sektorze prywatnym. Dyrektywa o równości wynagrodzeń ma doprowadzić do zniwelowania tych różnic.

Publikacja: 24.08.2023 02:00

Równość wynagrodzeń w Polsce to nadal tylko fikcja

Foto: Adobe Stock

W maju br. przyjęta została tzw. Dyrektywa o równości wynagrodzeń, której celem jest wzmocnienie stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Na wykonanie dyrektywy – poprzez wprowadzenie właściwych przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych – Polska ma czas do 7 czerwca 2026 r. Postaram się przybliżyć przyczyny przyjęcia tej dyrektywy i aktualnie obowiązujące polskie przepisy dotyczące zasady równości wynagrodzeń, przedstawić zmiany, których należy się spodziewać na gruncie legislacyjnym i odpowiedzieć na pytanie, jak Dyrektywa o równości wynagrodzeń wpłynie na pracodawców i pracowników w Polsce.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt