Podmiot zatrudniający nie dokonuje zaległych wpłat do PPK

Jeżeli podmiot zatrudniający obliczył i pobrał wpłaty do PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia, ale nie przekazał ich do instytucji finansowej, może zrobić to po terminie. Natomiast w przypadku, gdy podmiot zatrudniający nie obliczył i nie pobrał wpłat do PPK, powinien naprawić szkodę wyrządzoną niedokonaniem tych wpłat zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Publikacja: 28.07.2023 02:00

Podmiot zatrudniający nie dokonuje zaległych wpłat do PPK

Foto: Adobe Stock

Na skutek błędu pracodawcy, wpłaty do PPK obliczone i pobrane z wynagrodzeń uczestników PPK wypłaconych w maju nie zostały przekazane do instytucji finansowej. Od wynagrodzeń wypłaconych w czerwcu wpłaty do PPK w ogóle nie zostały obliczone i pobrane. Czy pracodawca może przekazać do instytucji finansowej wpłaty do PPK od majowych wynagrodzeń po terminie? Czy może obliczyć i pobrać wpłaty do PPK z wynagrodzeń wypłaconych uczestnikom PPK w lipcu w wyższej wysokości niż wynika to z przepisów ustawy o PPK, aby zrekompensować brak wpłat od czerwcowych wynagrodzeń, jeżeli uczestnicy PPK wyrażą na to zgodę?

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt