Z podwyżek inflacyjnych trudno się wycofać

Jeżeli pracodawca zagwarantował wzrost wynagrodzeń o wskaźnik inflacji w regulaminie wynagradzania, nie może jednostronnie zdecydować o niestosowaniu tego zapisu.

Publikacja: 02.11.2022 22:00

Z podwyżek inflacyjnych trudno się wycofać

Foto: Adobe Stock

- W  firmie regulamin przewiduje podwyżkę o wskaźnik inflacji. Pracodawca boi się, że w przyszłym roku będzie ona jeszcze wyższa. Czy może zmienić regulamin i czy musi wypowiedzieć umowy w tym zakresie? Czy jest to warunek zatrudnienia, który wymaga wypowiedzeń zmieniających? – pyta czytelnik.

Podwyżka inflacyjna, czyli przyznanie pracownikowi wynagrodzenia w wyższej kwocie, uwzględniającej wskaźnik inflacji, ma za zadanie wyrównanie wysokości pensji i zniwelowanie negatywnych skutków spadku wartości pieniądza, który obserwujemy od początku 2022 r. W tym celu coraz częściej w regulaminie wynagrodzeń różnych zakładów pracy można znaleźć zapis dotyczący waloryzacji wynagrodzeń z uwzględnieniem wskaźnika inflacji w wysokości wskazanej przez Główny Urząd Statystyczny.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału