Adresatem wybuchu Arnautovicia miał być Ezgjan Alioski - ojciec Arnautovicia jest Serbem, a Alioski jest z pochodzenia Albańczykiem. Oba kraje znajdują się w konflikcie w związku ze stosunkiem do Kosowa, które Serbia uważa za integralną część swojego terytorium, a Albania wspiera niepodległość tego państwa.

"Zawsze byliśmy przeciwko nacjonalizmowi, dyskryminacji i wszystkich innych obraźliwych sformułowań, które nie są zgodne z duchem futbolu (...)" - pisze piłkarska federacja Macedonii Północnej.

"Zawsze będziemy bronić interesów i godności macedońskiej drużyny narodowej, gdziekolwiek, by ona nie grała" - czytamy w oświadczeniu.

Arnautović strzelił ostatniego gola w meczu Austria - Macedonia Północna.

Po meczu piłkarz napisał na Instagramie, że jest mu przykro z powodu tego co się stało, "kilku mocnych słów, które wypowiedział w emocjach w czasie gry, za które chciałby przeprosić - szczególnie przyjaciół z Macedonii Północnej i Albanii".

Arnautović zapewnił też, że "nie jest rasistą". "Mam przyjaciół w niemal każdym kraju świata" - przekonywał.

W 2017 roku Serbia wyrażała niezadowolenie w związku z zamiarami poparcia przez Macedonię Północną członkostwa Kosowa w UNESCO.