Puchar Narodów Afryki: sędzia zawieszony na sześć miesięcy

Afrykańska Konfederacja Piłkarska (CAF) postanowiła nałożyć półroczną dyskwalifikację na Rajindraparsada Seechurna. Arbiter z Mauritiusu prowadził mecz ćwierćfinałowy Gwinea Równikowa – Tunezja (2:1), który nazwano największym skandalem turnieju.

Aktualizacja: 04.02.2015 16:19 Publikacja: 04.02.2015 14:26

Do 90. minuty Tunezja prowadziła 1:0. W doliczonym czasie gry jeden z zawodników Gwinei Równikowej, która jest gospodarzem tegorocznego Pucharu Narodów Afryki, upadł w polu karnym. Sędzia odgwizdał rzut karny, mimo iż faulu nie było. Tunezyjscy piłkarze wpadli we wściekłość, Gwinejczycy skorzystali z prezentu i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka.

W decydujących minutach Rajindraparsad Seechurn także robił wszystko, by pomóc Gwinei Równikowej. W 102. minucie Gwinea Równikowa zdobyła zwycięskiego gola z rzutu wolnego przyznanego po faulu, którego także nie było.

Poza tym w dogrywce arbiter nie przejmował się zbytnio doliczonym czasem gry. Drugą połowę dogrywki przedłużył o dwie minuty. W końcówce przez ponad minutę trwały dyskusje zawodników z sędziami, czego Seechurn nie uwzględnił, a nawet zakończył spotkanie kilkanaście sekund wcześniej.

- Komisja sędziowska oceniła pracę arbitra jako bardzo złą, włączając w to także niedopuszczalną nieumiejętność zachowania spokoju i brak kontroli nad zawodnikami w czasie meczu – można przeczytać na stronie internetowej afrykańskiej federacji. Dlatego zdecydowano się na zawieszenie Rajindraparsada Seechurna. Poza tym sędzia z Mauritiusu został skreślony z listy sędziów najwyższej klasy i nie będzie mógł prowadzić ważnych spotkań międzynarodowych.

Jednak kara nie ominęła również Tunezyjczyków. Tunezyjska federacja musi zapłacić 50 tysięcy dolarów grzywny za obrażanie sędziów oraz pokryć koszty zniszczeń w szatniach na stadionie w Bacie, gdzie odbywał się ćwierćfinał.

Dodatkowo Tunezja musi oficjalnie przeprosić CAF za insynuowanie, że federacja jest nieprzychylna jej reprezentacji. Tunezyjscy działacze wysłali do władz afrykańskiego futbolu dwa listy. W pierwszym znalazła się prośba o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. W drugim – wniosek o wszczęcie śledztwa.

- Drugi list wyraźnie sugerował, że CAF i jej działania jego członków wzbudzają wątpliwości i są stronnicze na niekorzyść Tunezji oraz ogólnie CAF, jej przedstawiciele i komisje są pozbawione etyki sportowej i z działały z premedytacją, by wyeliminować Tunezję z Pucharu Narodów Afryki – napisano w oświadczeniu konfederacji. Tunezyjczycy mają czas do 5 lutego do północy, by przeprosić afrykańskie władze piłkarskie.

Dziś początek półfinałów Pucharu Narodów Afryki. O 20.00 Demokratyczna Republika Konga zmierzy się z Wybrzeżem Kości Słoniowej. W czwartek o tej samej godzinie mecz Ghana – Gwinea Równikowa. Transmisje obu spotkań w Eurosporcie.