Kodeksowa ochrona nauczyciela przed zwolnieniem

Dyrektor szkoły nie może zwolnić pedagoga, któremu brakuje mniej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zakaz ten nie obejmuje jednak nauczycieli mianowanych.

Publikacja: 29.11.2012 02:00

Kodeks pracy chroni pracowników w tzw. wieku przedemerytalnym. Zakazuje wypowiedzenia umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia jej uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 kodeksu pracy).

Regulacja ta nie ma jednak zastosowania do wszystkich nauczycieli. Odnosi się wyłącznie do stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy zaś tych powstałych na innej podstawie.

W praktyce oznacza to, że art. 39 k.p. nie ma zastosowania do nauczycieli mianowanych. Osoby te nie podlegają więc szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem stosunku pracy w okresie czterech lat przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Dyrektor może zwolnić takiego pracownika, jeśli wystąpią uzasadniające to działanie przesłanki, wymienione w przepisach Karty Nauczyciela (wyrok SN z 2 sierpnia 2012 r., II PK 3/12).

Przykład

Pani Marta była nauczycielem mianowanym. Wielokrotnie skarżyli się na nią rodzice uczniów.

Szereg uchybień wykazała również ocena jej pracy, którą utrzymał w mocy kurator oświaty, rozpatrując odwołanie nauczycielki. W związku z tym dyrektor szkoły rozwiązał z nią stosunek pracy w oparciu o art. 23 ust. 1 pkt 5 i art. 23 ust. 2 pkt 5 KN, od czego odwołała się ona do sądu pracy, podnosząc, że w momencie wręczenia wymówienia podlegała ochronie przedemerytalnej. Pani Marta jest w błędzie, gdyż do stosunku pracy z mianowania nie stosuje się art. 39 k.p.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem