Pedagog nadal pozostaje w zatrudnieniu w szkole macierzystej, w której uczył przed przeniesieniem.
O prawie organu prowadzącego szkołę (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa) do przeniesienia nauczyciela bez jego zgody stanowi art. 19 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (dalej KN). Warunkiem transferu jest konieczność zapewnienia obsady na stanowisku nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły. Wolno to zatem zrobić, jeśli w inny sposób nie udało się pozyskać szkole odpowiedniego pedagoga.
Przeniesiony do innej szkoły może być wyłącznie nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, a w ten sposób zaangażowani mogą być wyłącznie nauczyciele mianowani lub dyplomowani.
Decyzja organu o przeniesieniu do innej szkoły nie powoduje rozwiązania stosunku pracy z macierzystą placówką i nawiązania z tą, do której nauczyciel przechodzi. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 16 września 1993 r. (I PZP 38/93). Stanowisko to potwierdził SN w uchwale siedmiu sędziów z 11 lutego 2004 r. (III PZP 14/03). Orzekł, że przeniesienie mianowanego nauczyciela bez jego zgody do innej szkoły przez prowadzący ją organ nie powoduje nawiązania nowego stosunku pracy. Oznacza to, że pedagog pozostaje w stosunku pracy ze szkołą macierzystą, która go zatrudniała przed transferem.
Osobie przeniesionej do innej placówki nie przysługuje roszczenie o nawiązanie stosunku pracy, gdyż ten nie ulega rozwiązaniu (postanowienie SN z 18 września 2003 r., I PK 366/02).