Dziewięć obowiązkowych kryteriów oceny pracy nauczyciela i 15 dodatkowych wpisano do projektu rozporządzenia ministra edukacji i nauki. Konieczność wydania rozporządzenia wynika z uchwalonej w czerwcu przez Sejm nowelizacji Karty nauczyciela, która ma zmienić od września zasady awansu zawodowego. Ma się nią jeszcze zająć Senat.
Zgodnie z nowelizacją Karty nauczyciela awans ma być powiązany z oceną pracy nauczyciela. Taka ocena będzie mogła być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od poprzedniej, z inicjatywy dyrektora szkoły lub na wniosek nauczyciela, kuratorium, gminy lub rady rodziców. Dyrektor oceni pracę nauczyciela w drugim oraz ostatnim roku przygotowania do zawodu.
– Ocena bardzo dobra będzie przepustką do ubiegania się o awans na nauczyciela dyplomowanego – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. I dodaje, że to powrót do rozwiązań, z których Anna Zalewska wycofała się po strajku nauczycieli. ZNP ma wnieść, by w Senacie usunąć ocenę z nowelizacji Karty nauczyciela.
Zgodnie z projektem nauczyciel będzie obowiązkowo oceniany pod kątem m.in. poprawności merytorycznej i metodycznej prowadzonych zajęć, dbałości o bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki, znajomości praw dziecka i ich realizacji. Nauczyciel powinien też wspierać każdego ucznia, w tym niepełnosprawnego, w jego rozwoju oraz tworzyć warunki do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły.
Podczas oceny będzie sprawdzane, czy kształtuje u uczniów szacunek do drugiego człowieka, świadomość posiadanych praw oraz postawę obywatelską, patriotyczną i prospołeczną. Powinien dawać dobry przykład.