Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało nowe rozporządzenie w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego. Przewiduje ono, że każdy nauczyciel będzie mógł odpowiadać dyscyplinarnie niezależnie od tego, jaki stopień zawodowy osiągnął. Krąg pedagogów podległych postępowaniu dyscyplinarnemu zwiększy się także o pracowników prywatnych szkół i przedszkoli oraz szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. Obecnie karę za przewinienia mogą ponosić tylko nauczyciele z publicznych placówek
Nowe rozporządzenie zmienia także definicję nauczyciela obwinionego. Będzie nim pedagog, któremu doręczono postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego. Teraz jest nim osoba, która dostała pismo o podjęciu działań wyjaśniających.
Nowe przepisy określają, że członkiem komisji prowadzącej postępowanie zostanie dotychczas niekarany nauczyciel – dyplomowany lub mianowany. Kandydat musi mieć także pięcioletni pedagogiczny staż pracy w szkole.
W postępowaniu wyjaśniającym będzie można przesłuchać małoletniego, który nie ma jeszcze 15 lat.
Nowe przepisy nie pozwalają nauczycielowi wnosić już rewizji nadzwyczajnej. Nie ma także w projekcie rozporządzenia regulacji określających, po jakim okresie kary dyscyplinarne zacierają się, a odpis orzeczenia o ukaraniu dołączony do akt osobowych nauczyciela ulega zniszczeniu. Kwestie te reguluje Karta nauczyciela. W zależności od rodzaju kary jest to okres trzech lub sześciu lat.