Kwestia doboru kryteriów wyboru nauczyciela do zwolnienia nie została uregulowana w obowiązującym prawie. Jednak dyrektor szkoły, który musi zredukować liczbę etatów, powinien takie kryteria opracować. Za każdym razem będą one badane przez sąd przy ustalaniu przyczyn wypowiedzenia. Kryteria te muszą być obiektywne, jasne i czytelne dla nauczycieli, zatem powinny być dla nich dostępne. Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu.
Sprawa dotyczyła sześćdziesięcioletniej nauczycielki dyplomowanej z kompetencjami do nauczania języka polskiego, historii, nauczania początkowego i wychowania do życia w rodzinie. Przepracowała 29 lat i jest osobą samotną. Zawsze była dobrze oceniana. Do końca sierpnia 2012 była pracownikiem zespołu szkół, w skład którego wchodziła podstawówka i gimnazjum. 31.08.2012 r. zlikwidowano gimnazjum. Nauczycielka pracowała w obu placówkach, ale w gimnazjum miała zaledwie 2/18 etatu. Oprócz niej w zespole szkół była druga nauczycielka języka polskiego i historii, która uczyła głównie w gimnazjum.
W pierwszej kolejności przewidziano do zwolnienia nauczycieli uczących w gimnazjum oraz mających niższe kwalifikacje. Sześćdziesięciolatka nie była przewidziana do zwolnienia. Przyznano jej pełne pensum. Następnie nauczycielka poszła na roczny urlop na poratowanie zdrowia. Przydzielone jej godziny uzyskała druga nauczycielka polskiego i historii. Na miesiąc przed planowanym powrotem z urlopu sześćdziesięciolatka otrzymała oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem. Przesłanką wypowiedzenia był brak godzin dydaktycznych w wymiarze pełnego etatu. Poza tym szkoła zatrudniała już nauczyciela języka polskiego i historii. Była nim 38-letania mężatka z dwójką dzieci, mająca stopień nauczyciela mianowanego. Jej pracę także dobrze oceniano.
Sąd pierwszej i drugiej instancji doszedł do wniosku, że dyrektor szkoły podjęła decyzję o zwolnieniu powódki, nie dokonując oceny pracy i kwalifikacji obu nauczycielek. Zadowoliła się stwierdzeniem, że dobrze układa jej się współpraca z młodszą z nauczycielek. Dlatego też należało przywrócić zwolnioną do pracy.
Sygn. akt V Pa 69/13