Korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem wynikającym z Karty nauczyciela. Uprzywilejowanie nauczycieli wyraża się nie tylko w tym, że mogą o niego wystąpić. Bardzo istotne jest również to, że w okresie przebywania na nim mogą spokojnie poddać się zalecanemu leczeniu, bo zachowują prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz innych świadczeń pracowniczych.
Z tego powodu, że przysługuje im to wynagrodzenie, nie otrzymają jednak zasiłku chorobowego. W myśl bowiem ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony pracownik na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Sąd Najwyższy w wyroku z 8 października 2014 r. (III UK 14/14) wyjaśnił, że rolą zasiłku chorobowego jest rekompensata nieosiągniętych (utraconych) na skutek zachorowania zarobków (dochodów). Tym samym, jeśli pomimo niezdolności do pracy pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie, zasiłek chorobowy nie będzie mu przysługiwał.
Pracownik przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nie ma również prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Tak wprost stanowi art. 18 ust. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Przykład