Tak uznał[b] Sąd Najwyższy w postanowieniu z 28 lutego 2008 r. wydanym na posiedzeniu niejawnym (III CSK 245/07).[/b]
[srodtytul]„Signum temporis” niezarejestrowana[/srodtytul]
Firmą „Kancelaria prawna »Signum temporis«” chcieli się posłużyć wspólnicy spółki z o.o. w organizacji. Wniosek o wpis tej spółki do Krajowego Rejestru Sądowego został oddalony ze względu na niezgodność treści dołączonych do wniosku dokumentów z przepisami prawa.
Sądy I i II instancji dostrzegły przede wszystkim niezgodność z art. 4a ustawy z 1982 r. – [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166507]Prawo o adwokaturze[/link] oraz art. 8 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166508]ustawy z 1982 r. o radcach prawnych[/link], w myśl których prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej jest dopuszczalne jedynie w formach przewidzianych w tych przepisach. Adwokat może bowiem wykonywać zawód w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej, a przedmiotem działalności takich spółek może być wyłącznie świadczenie pomocy prawnej. Tak samo formy wykonywania zawodu radcy prawnego określa się w art. 8 ust. 1 prawa o adwokaturze, z tą istotną różnicą, że radca prawny może wykonywać go również w ramach stosunku pracy.
W świetle tych przepisów, zdaniem sądów, wykonywanie zawodu adwokata oraz radcy prawnego w formie spółki z o.o. jest niedopuszczalne.