[b]Potwierdził to ostatnio Sąd Najwyższy (sygn. V CSK 130/08).[/b]
Ustalenie momentu, w którym egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna, jest istotne również dlatego, że od tego momentu liczy się bieg terminu przedawnienia przewidzianych w art. 299 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] roszczeń wierzycieli niewypłacalnej spółki z o.o. wobec członków jej zarządu.
Początek sprawie, której dotyczy wyrok SN, dała umowa zawarta w 1999 r. ze spółką z o.o. przez powiat Wrocław o przygotowanie miejsc pracy dla czterech osób niepełnosprawnych. Spółka otrzymała refundację związanych z tym wydatków, ale miejsc pracy nie stworzyła. Powiat zażądał zwrotu refundacji i uzyskał wyrok zasądzający wraz ze stosownymi odsetkami. Wszczął przeciw spółce egzekucję komorniczą, ale z braku majątku okazała się bezskuteczna. Wobec tego powiat wystąpił z powództwem opartym na art. 299 k.s.h. przeciwko Piotrowi P., wiceprezesowi spółki (prezes wyjechał za granicę).
Piotr P. bronił się, że nie miał faktycznego wpływu na działania spółki. Podniósł też zarzut przedawnienia roszczeń powiatu wobec niego. Postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego komornik wydał 7 października 2002 r., powództwo zaś przeciwko Piotrowi P. powiat wniósł 6 października 2005 r., a więc przed upływem trzech lat od tej daty.
[srodtytul]Jakie przedawnienie[/srodtytul]