[b]– Sąd zgadza się, że same znaki są podobne, lecz należy ocenić, czy sygnują podobne towary. Czy faktycznie istnieje ryzyko pomylenia obu marek – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/ Wa 1524/08).[/b]
Zakłady Farmaceutyczne Polfa Łódź SA zgłosiły znak Nizopol w 2003 r. w kl. 3: na produkty kosmetyczne i preparaty do czyszczenia, oraz w kl. 5: na produkty farmaceutyczne (decyzja o rejestracji z 26 czerwca 2004 r.).
Znak Nizoral amerykańskiej firmy Johnson and Johnson korzysta w Polsce z ochrony od 1980 r. w kl. 5: na środki farmaceutyczne, weterynaryjne i higieniczne. Taki jest zastrzeżony zakres ochrony obu marek.
W praktyce internetowa „Encyklopedia leków" podaje: Nizoral – szampon (Ketoconazolum) wskazany w leczeniu i zapobieganiu łupieżu skóry głowy, łojotokowym zapaleniu skóry i łupieżu pstrym. A na stronie internetowej Polfy Łódź widnieje informacja: Nizopol – szampon przeciwłupieżowy zawierający 2 proc. ketokonazolu, skutecznie usuwający przyczyny i objawy łupieżu.
– Znaki zawierają taką samą liczbę liter oraz sylab, mają identyczny początkowy człon „nizo" i na końcu literę „l". Nizoral jest na liście leków od dawna i nie ma na niej innego leku z członem „nizo" – podkreśliła pełnomocniczka firmy Johnson and Johnson. Zarzuciła mylące podobieństwo w rozumieniu art. 132 ust. 2 pkt 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169951]prawa własności przemysłowej[/link].